Yerel Yöneticilerimizi Ziyaret Ettik

kaymakam1

Renkli Kalemler Adana Ekibi olarak yerel yöneticilerden Seyhan Kaymakamımız ve İlçe Emniyet Müdür Yardımcımız ile bir araya gelerek hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

Seyhan Kaymakamımız Şenol Bozacıoğlu

Öncelikle merhaba. Renkli Kalemler Ekibi olarak bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizi anlatır mısınız?

Benim ismim Şenol Bozacıoğlu 1962 yılında İstanbul’da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversiteyi İstanbul’da okudum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldum. Kaymakamlığı kazandığım 1986 yılından bu yana görevime devam ediyorum. Evliyim, sizler gibi 3 tane yavrum var.

Kaymakamlık mesleği hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Tabii ki, idarecilik dünyanın en zor işi. Çünkü idareciliğin okulu yok. Herkes hayatın içinde, yaptığı meslekte idareciliği öğrenir. Bu anlamda zor; ama bir o kadar da manevi hazzı olan bir meslek. Özellikle kaymakamlık tamamen hizmete yönelik olduğu için bu haz daha da artıyor. Mesela ben Türkiye’nin birçok yerine hizmet götürmüş biri olarak bu hazzı hissedebiliyorum. Kaymakamlar ilçede hükümetin temsilcisidir ve hizmet sağlar. Bu nedenle mesleğimi çok seviyorum. Umarım sizden de kaymakam olmayı düşünen olur.

Kaymakamlık makamı olarak çocuklar ile yürüttüğünüz herhangi bir çalışma var mı?

Çocuklar ile yürüttüğümüz proje olarak genellemeyelim. Çünkü her alanda hizmet sağlıyoruz; ama geçmişte hemen hemen bütün okullarda unutulmaya yüz tutmuş oyunların tekrar hatırlatılması üzerine çalıştık. Okullarda bütün öğrencilerin katılımı ile bu oyunları oynadık, öğrencilerimizden çok güzel geri dönüşler aldık. Eğitim konusunda ekonomik açıdan yardımda bulunduk. Son zamanlarda ülkelerindeki savaştan kaçıp gelen yavrucaklarımıza da eğitim ve sosyal alanlarda desteklerimiz oldu.

Nasıl kaymakam oldunuz, çocukken aklınızda kaymakam olmak var mıydı?

Bu çok değişik bir hikâye. Fakültenin son dönemine kadar aklımda kaymakam olmak gibi bir düşünce yoktu. Hâkimlik ve savcılık mesleklerini düşünüyorken bazı arkadaşlarım vesilesi ile İçişleri Bakanlığı’nda kaymakamlık sınavlarının açıldığını duydum. Bir karar değişikliği ile sınava girip kaymakam oldum. Çünkü halka hizmet etmek çok güzel bir iş. Çocukken ise öğretmen olmak hayalimdi.

Kaymakam Bey’e bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

İlçe Emniyet Müdür Yardımcımız Kemal Adır

Öncelikle merhaba. Renkli Kalemler Adana Ekibi olarak bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizi anlatır mısınız?

Merhaba, hoş geldiniz. İsmim Kemal Adır. 1990 yılında İzmir Bornova Polis Okulu’ndan mezun oldum. 8 yıl meslekte görev yaptıktan sonra meslek içinde açılan kurs ile 1999 yılında komiser yardımcısı olarak mesleğe devam ettim. Adana, Elazığ, Malatya gibi farklı illerde görev yaptıktan sonra tekrar Adana’ya döndüm. Bu yıl meslekteki 33. yılımı bitirdim.

Bize Emniyet Müdürlüğü mesleği hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Teşkilat içerisinde kimse göreve emniyet müdürü olarak başlamaz. Mesleğe komiser yardımcısı olarak başlanır, daha sonra kademeli olarak komiser, baş komiser, emniyet amiri ve 4. sınıf emniyet müdürü olunur. Bu süreç meslek içerisinde 15 yıl sürmektedir.

Emniyet Müdürlüğü olarak çocuklar ile yürüttüğünüz herhangi bir çalışma var mı? Varsa bu çalışmalar neler?

Geçmişte Adana Emniyet Müdürlüğü tiyatro sorumlusuydum ve çocuklara  yönelik oyunlarımız olmuştu. Okullara gidip tiyatrolar sergilemiştik.  Fakat buraya yeni atandığım için henüz böyle bir çalışma olup olmadığı hakkında bir bilgim yok. Şu an olduğunu sanmıyorum ama ben olmasını isterim.

Seyhan ilçesindeki huzuru nasıl sağlıyorsunuz?          

7 polis merkezimiz ve 7 araştırma ekibimiz ile Seyhan ilçemizin huzurunu, güvenliğini sağlıyoruz. Bunlara ek sivil olarak çalışan arkadaşlarımız okul önlerindeki güvenliği sağlıyorlar. Örneğin; güvenlik açısından Hürriyet Polis Merkezi’nin arka tarafındaki semt pazarı kapatılmıştı ve yakın zamanda da güvenlik sebebiyle açılması öngörülmüyor.

Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bu sohbet için çok teşekkür ederiz.