Boğazkale’nin Güzel Kokulu Tarihi : Purulliya Bahar Bayramı

5d62381a-ea56-47ee-a0b8-e64623d8b937Hititlere özgü ‘Purulliya Bahar Bayramı’ coşkuyla kutlandı.

Hitit Uygarlığı, en az Mısır Uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlıktır. Yazılıkaya Tapınağı’nda doksandan fazla tanrı, tanrıça, hayvan ve hayal ürünü yaratıklar kaya üzerine işlenmiştir. Boğazkale’de, camiye giderken abdest aldığımız gibi, Hititliler de oval bir taşın içinde bulunan suya giriyorlarmış ve bu şekilde arındıklarını düşünüyorlarmış. Ayrıca Hititlilerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Barış Antlaşması metin tabletleri de Boğazkale’de bulunmuştur. Boğazkale’yi gezdiğimde Hititlere ait yerleşim yerinde sekiz tane kapının olduğunu öğrendim. Burada benim dikkatimi en çok çeken konu ise Çorum çevresinde kullanılan “Yerler mühürlendi” cümlesinin Hititler döneminden gelmesiydi. Bu cümle, şehirlere giriş-çıkış sağlayan bu kapıların, o zamanlarda akşamları mühürlenerek kapatılması anlamına geliyordu.

0abd2679-e62d-43ef-90da-bb77135022e4

Boğazkale’yi gezdiğim sırada, Hititlerin, baharın gelişini kutladıkları “Purulliya Bahar Bayramı” etkinliklerine tanık oldum. Bu bayram en son 3 bin 500 yıl önce kutlanmış ve bu gelenek, simgesel olarak 3 bin 500 yıl sonra tekrar kutlandı. İlk önce eski yılın defedilmesi için toprağa sembolik olarak tablet gömülen törende kral tarafından çeşitli tanrılara yeni yılın güzel geçmesi için yakarış yapıldı. Daha sonra günah keçisi ilan edilen bir savaş esirinin büyücü tarafından veba bulaştırıldıktan sonra ülkeden gönderilmesi canlandırıldı.

Ben de bu anı görmekten çok mutlu oldum. Son olarak şunu eklemek istiyorum: O dönemde de insanlar arasında yaşam alanlarında sınıflara ayrılmanın olduğunu ve bu sınıfların üçe ayrıldığını öğrendim. Boğazkale’deki yaşam alanında en alt tabakada halk, bir üst tabakada rahipler ve en tepede ise kral yaşamış. Bu geziden çok fazla keyif aldım ve bilgilendim. Umarım size de aktarabilmişimdir.