Doğunun turizm başkenti “Van”

Van’ı iki günde keşfetmeye ne dersiniz?

İşte sizin için hazırladığımız iki günlük Van programı:

1. gün: Sabah eşsiz lezzetiyle güzel bir Van kahvaltısı yaparak güne başlamak en iyisi. Bunun için Van merkezde İskele Caddesi Vatso binasının altındaki Yusuf Konak’a gidebilirsiniz. Daha sonra karayolundan Gevaş’a oradan da tekne ile Akdamar adasına gidebilirsiniz. Ada ziyaretinden döndükten sonra Van Kalesi’ni gezebilir akşamüzeri Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde bulunan Van Kedi Evi’ni ziyaret ederek yorgunluğunuzu giderebilirsiniz. Akşam Edremit sahilinde güzel bir akşam yemeğiyle gününüzü bitirebilirsiniz.

2. gün: Yine güzel bir kahvaltıdan sonra Muradiye Şelalesi’ne gidilebilir. Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra Başkale ilçesinde bulunan Hoşap Kalesi ve Vanadokya görülmeye değer iki güzelliktir. Buradaki ziyaretiniz bütün gününüzü alacaktır. Akşam İskelede Van’a özgü olan inci kefali balığını yemeği hak ettiniz. İki günlük gezimiz sona erdi. Hepinizi VAN’a bekleriz!

İşte Van’ın eşsiz lezzetleri ve doğal güzellikleri:

 

dogunun-turizm-baskenti-vanMuradiye Şelaleleri: Muradiye Şelaleleri Bendihami Çayı’nın üzerinde bulunuyor. Van’ın Muradiye ilçesine 10 km uzaklıktadır. Şelalenin en güzel görüntüsü hemen yanında bulunan asma köprüden görülüyor. Şelale ve çevresinin düzenlenmesi buraya daha çok insanı çekecektir.
 

 

dogunun-turizm-baskenti-van2

Otlu Peynir: Yöreden toplanan otlar ve koyun sütünün birleştirilmesiyle oluşur. Hafif tuzlu olan otlu peynir oldukça besleyicidir. Herkes mutlaka bu lezzeti denemeli!

 

 
dogunun-turizm-baskenti-van3Hoşap Kalesi: Van’ın Başkale ilçesinde bulunan Hoşap Kalesi bir Ortaçağ kalesidir. Kaleye gittiğimde en çok dikkatimi çeken şey çok yüksek surlarının olmasıydı. Ayrıca çevresine göre yüksek ve stratejik bir konumda bulunuyor. Bu kaleye tırmanacak arkadaşlar yanınıza su almayı unutmayın!
 

dogunun-turizm-baskenti-van4

İnci Kefali: Sadece Van’ın sodalı suyunda yaşayabilen inci kefali renk olarak da inciyi andırmaktadır. İnci kefali yemeyi düşünen arkadaşlara ızgara olarak pişirmelerini tavsiye ederim.

 
dogunun-turizm-baskenti-van5

Van Kedisi: Sadece Van’da yaşayabilen Van Kedisi bir gözü mavi diğer gözünün kehribar renkli olmasıyla dikkatleri hemen üzerine çeker. Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünde bulunan Van Kedisi Evi’nde bu türün korunumu ve çoğaltılmasına çalışılıyor.
 

dogunun-turizm-baskenti-van6Akdamar Adası: Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Adası adını üzerinde bulunan Akdamar Kilisesi’nden almaktadır. Kara yolu bittikten sonra yarım saatlik tekne seyahatiyle adaya vardım. Kilise üzerinde bulunan kabartma resimler beni çok büyüledi. Her yıl Eylül ayında burada Ermeniler tarafından Ayin düzenlenmektedir.
 

dogunun-turizm-baskenti-van7Ters Lale: Van’ın Gevaş ilçesi civarlarında karlı dağların 1400-2500 arası yüksekliklerde yetişebilen çok nadide bir çiçek türüdür. Kış aylarının bitmesi ve karların yavaş yavaş kalkmasıyla baharı müjdeleyen bu çiçek Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca koruma altına alınmıştır.
 

dogunun-turizm-baskenti-van8

Van Travertenleri: Van’ın Pamuk Şekeri diye de adlandırılan bu bölge Van’ın gizli kalmış doğa harikalarından biridir. Başkale ilçesinde bulunan ve Pamukkale’yi andıran bu yer yerli ve yabancı turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir.

 
Van Kalesi: Urartu Krallığı zamanından kalan Van Kalesi Van Gölü’nün kenarında ve Van merkezine 5 km mesafede bulunmaktadır. Kale çevresinde kalenin tarihini dokuz dilde anlatan çocuklar beni çok şaşırttı. Kale tarihini bir iki liraya Japonca bile dinleyebilirsiniz.
dogunun-turizm-baskenti-van9Van Gölü Canavarı: Van Gölü içerisinde yaşadığı ileri sürülen efsanevi bir yaratıktır. Canavarı gördüğünü iddia eden 1000’in üzerinde kişi vardır. Ancak yapılan araştırmalar sonucu böyle bir canavara rastlanma
mıştır. Bugün Gevaş ilçe merkezinde canavarı simgeleyen 4 metrelik bir heykel bulunuyor.

 
dogunun-turizm-baskenti-van10

Uşkun: Halk arasında yayla muzu olarak da bilinen yörede ilkbaharda yetişen ve tadı ekşimsi olan bir ot çeşididir. Bu ot insan vücudunda bulunan tüm kılların temizlenmesine yardımcı olur. Bu otu en az senede bir kez tüketmek bizleri daha sağlıklı yapacaktır.
Van Kahvaltısı: Yöresel lezzetlerin bir arada bulunduğu Van kahvaltısında yok yok. Yöreye özgü tereyağından kaymağa, otlu peynirinden cacığa her çeşit tat bu sofrada. Van’a gelip de Van kahvaltısı yemeden sakın dönmeyin. Sizde de alışkanlık yaratacaktır.

 

dogunun-turizm-baskenti-van11Vanadokya: Van’ın Başkale ilçesinde bulunan Vanadokya aynı Kapadokya gibi volkanik parçacıkların birikmesiyle oluşmuş. Bu biriken malzeme zamanla yağmur ve rüzgar gibi benzeri etkenlerle aşınarak bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur.