Sakin Şehir Seferihisar

2009’da Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından dünyanın 121. sakin kenti seçilen Seferihisar, modern belediyecilik yaklaşımları ve 2010 yılında Seferihisar Çocuk Belediyesi’nin kurulması ile örnek bir belediye olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

s1 (Small)

İzmir’in şirin ilçesi Seferihisar’ın tarihinin yaklaşık 4000 yıl önceye dayandığı ve Giritliler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Teos Antik Kenti ve Limanı’nı barındıran Seferihisar, Antik Çağ’dan günümüze kadar tarihin her döneminde önemli rol oynamıştır. Tarihi, dönemler boyunca kucaklayan Seferihisar, modern belediyecilik yaklaşımıyla birlikte 2009 yılında “Cittaslow” ünvanını almıştır. Bu unvanı almak için sahip olunması ve korunması gereken kaynaklar, Cittaslow felsefesi adı altında komite tarafından “Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunmaktadır. Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıkmıştır” olarak tanımlanmaktadır.

s2

Daha birçok yenilik peşinde koşan Seferihisar Belediyesi, “Çocuk Dostu Kentler” yaratmak için UNICEF kriterlerinin yaşama geçirilmesi amacıyla 2010 yılında Türkiye’nin ilk çocuk belediyesini kurmuştur. 2011 yılı itibari ile ilçe yönetiminde çocuklara söz hakkı verilmeye, çocuk hakları konusunda bilinç oluşturulmaya ve eğitimler düzenlenmeye başlanmıştır.

ÇOCUK AKLI DEME ÇOCUK HAKLI

Öncelikle bir ilçe tanıtım yazısı olacakken, Renkli Kalemler İzmir Gümüşpala Birimi muhabirleri olarak etkilendiğimiz ve daha detaylı bilgi edinmek istediğimiz için 22 Nisan 2017 Cumartesi günü Seferihisar Çocuk Belediyesi’ne bir ziyaret düzenledik. Çocuk Belediye Başkanı Selin Ada, Çocuk Belediyesi Sorumlusu Levent Şeşen ve Meclis Yönetim Kurulu Üyeleri ile buluştuk, sorularımızı sorduk. 4 gün boyunca kutlanan 23 Nisan şenliklerine katıldık.

s3 (Small)

Narin Kaya: Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

Selin Ada: Ben Selin Ada, 14 yaşındayım. Seferihisar Çocuk Belediyesi’nin Belediye Başkanıyım. 8. Sınıf öğrencisiyim.

Fatih Arıkan: Bize çocuk belediyesinin kuruluş amacından bahseder misiniz?

Selin Ada: Seferihisar Çocuk Belediyesi; sürdürülebilirlik, kentsel hakların geliştirilmesi; hoşgörü ve uzlaşma ilkeleri ışığında, katılımcı demokrasiyi geliştirmek için, çocukların düşüncelerini açıkça söyleyebilmelerini, çözüm üretebilmelerini, karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarını öngören bir yapıdır.

Narin Kaya: Çocuk Belediyesi kaç kişilik bir kuruldan oluşuyor? Yaş grupları nelerdir?

Selin Ada: 12 kişilik yönetim kurulumuz ve yaklaşık 20 kişiden oluşan üyelerimiz var. 5. sınıftan başlayıp, 8. sınıfa kadar yaş gruplarımız bulunuyor.

Fatih Arıkan: Kaç yılından beri çocuk belediyesi var? Çocuk belediye başkanı olarak hangi görevleri yerine getiriyorsunuz?

Selin Ada: 2010 yılından beri çocuk belediyesi var, belediye başkanı olarak etkinliklere katılıyorum, projeler üretiyorum, aslında hepimiz projeler üretiyoruz. Fikirleri tartışıyoruz. Tüm kararları beraber burada alıyoruz.

s4s5

Fatih Arıkan: Seferihisar Belediye Başkanı ile ziyaretleriniz oluyor mu?

Selin Ada: Oluyor. Derslerimden zaman buldukça kendisi ile beraber toplantılara katılıyorum, fikirlerimi paylaşıyorum, beraber toplantı yapıyoruz.

Levent Şeşen : 2010 yılında düğün salonundan çevrilerek oluşturulan çocuk belediyesinde demokratik yollarda adaylar belirlendi. 4 adet adayımız vardı. Adaylarımız, yönetim kurullarını oluşturdular, propagandalarını yaptılar ve seçildiler. Günümüzde en büyük sıkıntımız çocukların dinlenmemesi. Çocuk belediyesi, çocukların örgütlenip, organize olup kendilerini ifade etmeleri amacıyla oluşturulan bir kuruluştur.

Eylül Demir: Seçimler nasıl yapılıyor? Bildiğimiz seçim formatında mı?

Selin Ada: Evet, gerçek bir seçim gibi hareket ediyoruz. Öncelikle okullardan adaylar belirleniyor. Çoğunlukla, okullarda öğretmenler adaylar çıkarıyor. Örneğin bu yılki seçimlerde 4 farklı aday vardı ve her adayın farklı renklerde oy pusulası vardı. Kapalı kabinler ve oy sandıkları ile tüm seçmenler oylarını kullandı. Ben 39 oy farkı ile seçildim. İsmimi duyunca çok mutlu oldum ve arkadaşımın üstüne atladım. Arkadaşım biraz hasar gördü.

s6

Eylül Demir: Belediye başkanı olmak derslerini etkiliyor mu?

Selin Ada: Hayır etkilemiyor, hatta derslerimi daha da yükseltiyor. Çünkü zamanla planlı çalışmayı öğrendiğim için derslerime daha verimli zaman ayırıyorum.

Fatih Arıkan: Çocuk belediyesini ilk duyduğunda neler hissettin?

Selin Ada: Benim babam da belediyede çalışıyor. O yüzden çok heyecanlanmıştım. Onun yanında çalışacağımı düşünmüştüm. Bu güzel bir anı oldu. Zamanla öğretmenlerimizin bilgilendirmeleri ve bize dağıtılan broşürlerden; Çocuk Belediyesi’nin bizim sesimiz olacağını, çocuklar ile ilgili kararların çocuklara sorularak alınacağı bir yer olacağını anladım ve çok mutlu oldum.

Narin Kaya: Görevinizi yaparken zorlanıyor musunuz?

Selin Ada: İlk başlarda zorlanıyordum. Şu an alıştım. Önceleri yabancılık çekiyordum, kendimi ifade etmekte zorlanıyordum. Görevimi utanarak yapıyordum. Şu an öyle değil. Geçen ay Ege Üniversitesi’nde kendimden yaşça büyük birçok kişiye sunum yaptım ve çok zorlanmadım.

Fatih Arıkan: Çocuk belediyesinde açılan kurslardan bahseder misiniz?

Selin Ada: Okul öncesi için geri dönüşüm, el becerileri, masal ve drama, oyunlarla müzik ve satranç kurslarımız var. Ayrıca akıl oyunları, müzik aletleri (çello, koro, gitar, piyano, ritim, keman), halk oyunları, hızlı okuma, resim ve tiyatro kurslarımız var.

Eylül Demir: Çocuk belediyesinin bazı aktiviteleri olduğunu biliyoruz. Bu aktiviteler nelerdir?

Selin Ada: Öncelikle çocuk haklarına dikkat çekmeye çalışıyoruz. Şenlikler ve festivaller düzenliyoruz. Bunlar spor oyunları şenlikleri, halk oyunları festivali, oyuncak şenlikleri, çocuk hakları günü ve barış için müzik etkinliklerinden oluşuyor. Ayrıca sizi de bugün davet ettiğimiz bayram şenliklerimiz oluyor. 4 gün boyunca 23 Nisan şenlikleri kapsamında birçok faaliyet yapıyoruz.

Narin Kaya: Çocuk belediyesinin binasını bize tanıtabilir misiniz?

Levent Şeşen: Seferihisar Çocuk Belediyesi’ne tahsis edilmiş olan eski bir düğün salonu içerisinde; çok amaçlı salon, müzik odası, fotoğraf ve seramik atölyesi, kütüphane, proje ve faaliyet odası bulunuyor. Çocuk Belediyesi, 2011 yılından itibaren belediye çalışmalarına karar alıcı bir mekanizma olarak doğrudan katılıyor. Çocuk Belediyesi’nin merkezinde genç ve çocuklara yönelik birçok proje, seramik, piyano, keman, gitar, çocuk korosu, halk oyunları, satranç, resim ve tiyatro kursları aktif olarak devam etmektedir.