Türkiye’nin İlk Bilim Merkezi Ankara’da

turkiyenin-ilk-bilim-merkezi-ankaradaBilim Merkezlerinin çokluğu, o ülkenin bu anlamdaki çabasının bir göstergesidir. Ankara’da 1993 yılında açılan Feza Gürsey Bilim Merkezi de bunun ispatlarından birisi.

Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi olan Feza Gürsey Bilim Merkezi, 23 Nisan 1993 tarihinde başta çocuklar olmak üzere 7’den 70’e tüm ziyaretçilerin eğlenceli bir ortamda bilimin temel prensiplerini öğrenmeleri amacıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. Merkezde pek çok farklı alanda deney üniteleri bulunur.

Ankara’da bilim merkezi kurma fikri, yetkililerin Kanada’da bulunan Ontario Science Centre (OSC) ziyareti üzerine doğdu. Deney ve sergi ürünlerini ODTÜ öğretim üyeleri tarafından yapıldı. Bu seçimde Türkiye ders programı da göz önünde tutulmuştur.

Başlangıçta adının Ankara Bilim Merkezi olması düşünülmüştür. Ancak büyük Türk matematikçi ve fizikçisi Feza Gürsey’in 1992 yılında vefatı ile adı bu merkeze verilmiştir.
Bilimi eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde öğrenebileceğiniz Feza Gürsey Bilim Merkezi yılın 365 günü 09:00-18:00 saatleri arasında açık. Hafta içi devlet okullarının ücretsiz olarak gezebildiği Bilim Merkezi’ni 20 kişinin üzerinde ziyaret edecekseniz, mutlaka önceden randevu almanız gerekiyor.

İletişim Bilgileri: Feza Gürsey Bilim Merkezi, İrfan Baştuğ Caddesi No:142, Altınpark Aydınlıkevler/Ankara Tel: 0312 3179919