Hıdırıllez Dileği

DSCF1007 DSCF1005
 

Edirne’nin en çok turist çeken organizasyonlarının başında gelen Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri, her yıl büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Sarayiçi Er Meydanı’nda 5-6 Mayıs tarihlerinde Kakava Ateşi’nin yakılması ile başlayan Kakava – Hıdırellez Şenlikleri dün sabah şafakla birlikte Tunca Nehri kenarında doruğa çıktı. Başta İstanbul olmak üzere yurdun değişik kesimleriyle yurt dışından gelen çok sayıda ziyaretçi bu coşkuya ortak oldu. Hıdırellez ve Kakava Şenlikleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Protokol üyelerinin katılımıyla önceki gün yakılan Kakava Ateşi ile başlayan eğlence Roman mahallelerinde sabaha kadar sürdü.

Romanlar sabahın ilk ışıkları ile birlikte Tunca Nehri’ne akın ederken evlenme çağına gelen genç kızlar ise en güzel elbise ve gelinliklerini giyip nehir kenarına gelerek göbek attı. Günün ağarmasıyla birlikte ise Romanlar, şişelere doldurdukları nehir suyunu ve ağaçlardan kopardıkları dalları alarak evlerinin yolunu tuttu.

DSCF1178

On binlerce ziyaretçi, Romanların düğününü görmek için Sarayiçi’ne akın etti. Başta İstanbul olmak üzere Tekirdağ, Kocaeli ve Bursa’dan gelen çok sayıda ziyaretçi, Romanların coşkusuna ortak oldu. Onlarca fotoğraf sanatçısı ise Romanların bin yıllık  eğlencesini fotoğraflayarak ölümsüzleştirdi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sarayiçi’ne sahne kurulurken vatandaşlar sahneye çıkarak müzik eşliğinde dans etti. Edirne Belediyesi Roman Halk Dansları Topluluğu’nun da sahne aldığı platforma çıkan vatandaşlar Romanlarla bol bol göbek atarak gün ağarana kadar eğlendi.

DSCF1186 DSCF0943