Ürgüp’ün Güzellikleri

ürgüp (Large) Uc-Guzeller-Kapadokya

Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki doğal güzelliklerini görmek için adım adım Temenni Tepesi ve Üç Güzelleri gezdik gördük ve elimize aldık kalemleri… Sizin için bir gezi rehberi hazırladık.

Üç Güzeller ve Temenni Tepesi gezimize başlamadan önce onların bulunduğu yer olan Ürgüp hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var:

Ürgüp, tarih boyunca birçok medeniyeti görmüş geçirmiş bir Kapadokya şehridir. Bilinen tarihi taş devriyle başlıyor. Bizans döneminde adı Osiana, Hagios Prokopios, Selçuklular’da Başhisar, Osmanlılarda ise Burgut Kalesi ve Cumhuriyetten sonra ise Ürgüp olarak anılmış. Ürgüp yalnızca tarihiyle değil, doğanın armağanı milyon yıllık peribacalarıyla da dünyanın en nakışlı yerlerinden biri.

İlk rotamız olan Ürgüp’ün gözdesi Temenni Tepesi ise ilçenin merkezinde yer alıyor. Gezilip görülmeye değer eşsiz bir manzarası var. 80 metre yüksekliğiyle şehir panoramasını gözler önüne seren, Ürgüp’ün her yerinden de görülebilen bu kaya tepe, adını zirvesindeki türbede dilek dilenip çaput bağlanmasından almış. ‘Temenni’ isminin kullanımının çok eski olduğunun kanıtlarından biri de Sümerce metinlerde bu isme sıklıkla rastlanması ve bir anlamının da “dua edilen kutsal yer- kurban kesme alanı” olması.

Ürgüp Temenni Tepesi’nin güney, doğu ve batı yamaçları yaklaşık 30 metrelik kaya duvarlardan oluşuyor. Seyir balkonuna çıkmak için de, kayalardan oyularak açılmış 80 -100 metre uzunluğunda bir tünelden geçiliyor. Her daim rüzgarlı olan tepeye çıkıldığında tüm Ürgüp ve hava güzel olduğunda Erciyes’in zirvesi bile görülebiliyor.

Temenni Tepesi’ne çıktığınızda orada bulunan kafeteryada soluklanıp, isterseniz bir gözlemeyle karnınızı doyurabilir, kapalı mekanında bulunan tarihi Ürgüp fotoğraflarını görebilirsiniz.

Fotoğrafların yanı sıra orada bulunan kümbet içerisindeki küçük kütüphaneden kendiniz için kitap seçebilirsiniz. Anadolu’nun en eski kütüphanelerinden birisi olarak kabul edilen bu kütüphane daha önceleri Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmış.

Teras şeklindeki Temenni Tepesi’nin güney batıya bakan yamacında ise Aziz Yeorgios Kilisesi yer alıyor.

Temenni tepesinde gezinizi bitirip aşağı inerken yolda karşılaşabileceğiniz hediyelik eşya satan birçok yer var.

Biz geri dönüş yolunda satıcılardan hediyelik eşyalar aldık. Siz de Temenni Tepesine gelirseniz sevdiklerinize buradan hatıralar götürebilirsiniz.

Gezimize Nevşehir’e dönüş yolunun üzerindeki Seyir Tepesinde bulunan Üç Güzeller’i ziyaret ederek devam ettik. İki büyük, bir küçük peribacasının anne baba çocuktan oluşan çekirdek aile misali dizilimi, Kapadokya’da görülmeden geçilmeyecek bir nokta yapmış Üç Güzeller’i. Sanki tanıdık bir aileye uğramadan geçmek ya da durup bir fotoğraf çektirelim dememek eksiklikmiş gibi. Biz de orada fotoğraf çekinip bu şapkalı peribacalarının bir efsaneye konu olduklarını öğrendik. Bu konuyu sizlerle paylaşacağım:

Kapadokya’da bir kral yaşarmış. Bu kralın bir de kızı varmış. Prenses bir çobana aşık olmuş ve babası müsaade etmediği halde o çoban ile evlenmiş. Bir de çocukları olmuş. Prenses, kral olan babasının çocuğu görünce yumuşayıp kendisini affedeceğini düşünüyormuş. Ama kral hiç de öyle davranmamış. Prenses ve çobanın arkasından onları öldürmeleri için asker göndermiş. Askerler prenses ve çobanın peşine düşmüşler. Efsaneye göre onları bulup da tam öldürecek iken prenses bir mucize dilemiş. O sırada taşa dönüşmüşler. En önde duranın çoban, aradakinin çocuk, en arkada yer alanın ise prenses olduğuna inanılırmış.

Bilinen efsanelerden birisi işte böyle. Siz de buraya geldiğinizde prensesin ailesi ile fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

P_20171119_125642 P_20171119_133513 (Large)

Kaynak: http://www.urgup.bel.tr