Festival Gibi Festival : Lalezâr

İstanbul, her yıl 1-30 Nisan tarihleri arasında Lale Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Şehrin her yeri rengârenk olunca, sizler için Hidiv Kasrı’na gidip laleleri ayağınıza getirmek istedik.
20140412_172645

2017 yılında 12.si düzenlenen Lale Festivali’nde, İstanbul’un her yeri lale bahçesine dönüştürüldü. Öyle ki, Sultanahmet Meydanı’na dünyanın en büyük lale halısı yerleştirildi; bu halı tamamen lalelerden oluşmaktaydı. Öte yandan şehrin yeşillik olan her köşesine dikilen laleler, pek çok fotoğrafın başrolü olmayı başardı.
20140412_171320

Bayrak şiirimizin şairi Arif Nihat Asya’nın çok güzel bir şiiri vardır: “Siz de ey dal dal esen meltemler / Geçmeyin okşamadan laleleri” der. Biz de şairimizin sözlerine kulak vererek, laleleri okşamaya Hidiv Kasrı’na gittik.

 

Hidiv Kasrı, büyük bir koru alanının içerisinde. Her tarafın yemyeşil olduğu bu koru, insanın içini huzurla dolduruyor. Her yer çok canlı, bir sürü sokak hayvanı yürüyüşünüz sırasında size eşlik ediyor.

IMG_0822

Korunun içerisinde ilerledikçe kulağınıza güzel bir su sesi gelmeye başlıyor. Bu sesi takip ettiğinizde, devasa bir yapay şelale ile karşılaşıyorsunuz. Etrafı çiçeklerle dolu olan bu güzel şelaleden ayrılmak kolay olmuyor; ama insan kendisini bekleyen diğer güzelliklere doğru ilerlemeden de edemiyor.

Biraz daha ilerledikçe karşınızda boğazın nefis manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Bu sırada evcil hayvanlarıyla yürüyüş yapan, spor aletleriyle sağlıklı olmak için çabalayan insanlarla karşılaşıyor ve onlarla sıcacık sohbetler ederken buluveriyorsunuz kendinizi. Tabii ki laleler eşliğinde.

Böyle güzel bir yerden ayrılma fikri bile üzüyor insanı. Veda vakti yaklaşınca, daha şimdiden özlediğinizi fark ediyorsunuz. Yine de “30 Nisan” tarihine kadar tekrar orayı ziyaret edeceğinize inandırıyorsunuz kendinizi ve mecburen ayrılmak zorunda kalıyorsunuz.

Söylemekte yarar var: Görevliler çok yardımcı oluyorlar. Güvenlikler, bahçıvanlar bizlerle o kadar çok ilgilendi ki, giderken hatıra olarak bahçe süslemesinde kullanılan taşlardan almamıza bile izin verdiler.

IMG_0872

Biz Lale Zamanı’nı ve Hidiv Kasrı’nı çok sevdik! Sizin de yolunuz düşerse, hele ki Lale Festivali zamanına denk gelirseniz Hidiv Kasrı’na uğramadan evlerinize dönmeyin. Sonra çok üzülürsünüz.