Gönülden gönüle

gonulden-gonuleGönüllülük sadece bize ait bir kavram değildir. Dünyanın her yerinde herhangi bir konuda gönüllülük yapan biriyle karşılaşmak mümkün. Bu bazen bir Türk, bazen bir Alman, bazen de bir Uzak Doğulu olabilir.

Daha önce TEGV Ankara Eğitim Parkı’nda gönüllü olarak bizlerle birlikte olan Fatih Abimiz bir program çerçevesinde Danimarka’da TEGV benzeri bir kuruma gönüllü olarak gitti. Onunla ve Danimarkalı kardeşlerimizle online olarak bir buluşma gerçekleştirdik. Onlar da bizim gibi okul dışı etkinlikler yapmak için kendi şehirlerindeki merkeze gidiyorlarmış. Danimarka’da okul süresi çok uzun olmadığı ve aileler de çalıştığı için bir miktar para ödenerek gidiliyormuş. Biraz etüt havasında bir yer gibi görünse de yapılan etkinlikler konusunda bizimle çok benzerlikler gösteriyorlar.

Gönüllü abimizin bize anlattığı ve ekrandan gördüğümüz kadarıyla binaları oldukça büyük, bahçeleri çok genişti. Bahçede birçok spor alanının dışında bir kaykay pistinin olması çok güzeldi. Danimarka soğuk bir ülke olduğu için kış sporlarının oldukça yaygın olduğundan, ülkelerinde bu alanda çok fazla tesis olduğundan ve sürekli bu tesislere gittiklerinden bahsettiler.

Onlarla buluştuğumuzda, bizim Düşler Atölyesi’ne benzer bir etkinlikteydiler. Noel tatillerinin başlayacağını ve bu tatilin onlar için çok önemli olduğunu öğrendik. Bu nedenle ailelerine vermek üzere hediyeler hazırlıyorlardı. Hediyeleri süsledikleri çam ağaçlarının altına koyup Noel gecesi olan 24 Aralık gecesi bu hediyeleri birbirlerine vereceklerini öğrendik. (Noel tatili bildiğimizin aksine 31 Aralık’ta kutlanmıyor. Yılbaşı ile aynı şey değil. Onlar da bizim gibi yılbaşını ayrıca kutluyorlar)

Evlere gitme vaktimiz geldiğinde bir kez daha görüşmek üzere vedalaştık. Güzel bir deneyimdi. Fatih Abimiz sayesinde farklı kültürlerden çocuklarla tanışmak farklı ve güzel bir deneyimdi.