Kulp’un Yenilenen Yüzü

Diyarbakır Kulp Belediyesi, Kulp’ta son iki yıl içinde büyük bir dönüşüm projesi başlattı. Bir kısmı tamamlanan, bir kısmı ise halen devam eden projeler ilçeye yeni bir görünüm kazandırdı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi

KÜLTÜR MERKEZİ

Kulp’un Lise Caddesi üzerinde bulunan, yapımı 2017 sonlarında tamamlanan kültür ve sanat merkezi binası 4 katlı olup içinde çok amaçlı salon, konferans salonu (60-80 kişilik), cep sineması (25-30 kişilik), kütüphane, müzik atölyesi, resim atölyesi, fotoğraf atölyesi, seminer salonu, kafeterya, seyir terası ve teknik birimler barındırmaktadır. Kültürel ve sanatsal tüm çalışmalar için farklı alanlar yaratılmıştır ve tüm birimleri aktif olarak kullanılmaktadır.

Lise Caddesi

CADDE

Yenimahalle Lise Caddesi üzerinde toplam 1210 m2’lik alana tek katlı 6 blok (33 işyeri) yapıldı. Mevcut bazı yapıların bakım onarımını, Lise Meydanı’nın düzenlenmesini ve 500 m uzunluğunda kaldırım ve yol çalışmasını kapsayan proje ile cadde tamamen yenilendi. Sokak düzenleme projesinin tamamlanmasıyla Lise Caddesi Kulp’un prestij merkezi haline geldi.

Kadın İstihdam ve Yaşam Merkezi

KADIN

Kulp İlçe Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında, Yenimahalle Diyarbakır Caddesi üzerinde ilçe mimarisine uygun kadınlara yönelik yaşam merkezi inşa edildi. 400 metrekarelik alan üzerine B+Z+1 olmak üzere 3 katlı olarak inşa edilecek kadın istihdamı ve yaşam merkezi binasının içinde ipek puşi dokuma atölyesi, halı dokuma atölyesi, aile destek merkezi, hamam, sauna, yüzme havuzu, sağlıklı yaşam merkezi, kafeterya, kuaför, satış birimleri ve eğitim atölyeleri yer alacak.

Merkez Cami

CAMİ

 

Kulp ilçesi Yenimahalle’de bulunan ve hem yetersiz olması hem de duvarlarında çatlakların oluşması nedeniyle yıkılan Merkez Camisi’nin yerine yeni cami yapıldı.

 

 

 

 

Kaynak:milliyet.com