Poşetsiz Hava Sahası

Çevre kirliliği sebebiyle, tüm poşetler 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren her yerde 25 kuruş oldu.

Türkiye genelinde artık tüm market ve mağazalarda poşetler ücretli olacak. Müşteriler eğer isterlerse poşet için ek para ödemek zorundalar. Bu uygulamanın ortaya çıkmasındaki en önemli neden çevre kirliliği. Doğanın, doğal olmayan bir şekilde insan eliyle bozulmasına çevre kirliliği deniyor. Son zamanlarda bu konularda çalışmalar yapılıyor ve bu durum doğal olarak dünya gündemini çok fazla meşgul ediyor.

IMG_2528-min-300x300Çevre kirliliği her gün yüz yüze kaldığımız, gittiğimiz her yerde karşımıza çıkan bir sorun olmaya başladı. Buna sebep olan en önemli şeylerden biri de plastik poşetler. Eskiden plastik poşetler yerine tamamen doğal olan kese kağıtları, bez torba ve file kullanılırdı. Plastik poşetin tamamen yok olabilmesi için denizde 400 yıl, karada ise 800 geçmesi gerekli.

IMG_2515-min-300x300

 

Naylon poşet kullanımı tüm dünyada 1982’de, Türkiye’de ise 1980’ler sonunda başladı. Bu yeni alışkanlık bir uygarlık göstergesi gibi kabul görüp yaygınlaştı. Dünyada her yıl 500 milyon ile 1 trilyon adet arasında plastik poşet kullanıldığı tahmin ediliyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr