Tehlike Direkleri

Hasar görmüş olan elektrik direkleri tehlike saçmaya devam ediyor. Vatandaşlar, bu konu hakkında bir an önce önlem alınmasını istiyor.

Elektrik direkleri, üretilen elektriğin evlerimize ulaştırılması için gereken en önemli unsurlardan birisi; ancak bu direklerin amacına hizmet edebilmesi için her şeyden önce barındırdığı tehlikelerden arındırılması gerekiyor. Bunun için de bu direklerin bakımlarının düzenli olarak yapılması şart.

DSC_0282 (2)

Ülkemizin pek çok yerinde, yamulmuş elektrik direklerini, sarkan ya da birbirine dolanan kabloları ve bunlara benzer farklı manzaraları görmek mümkün. Ne var ki bu durumun doğurabileceği tehlikenin boyutları, tahmin ettiğimizden daha fazla olabilir. Direklerin yıkılması ya da kablolardan yayılan elektriğin herhangi bir canlıya temas etmesi sonucu, çeşitli yaralanmalar meydana gelebilir. Hatta böyle bir facia ölümle bile sonuçlanabilir. Üstelik bu hasar yalnız insanları değil, doğada bulunan diğer canlıları da ilgilendiriyor. Çevremizde bulunan kedi, köpek gibi sokak hayvanlarının da aynı tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Elektrik direklerinin saçtığı tehlike aslında pek çok vatandaş tarafından kabul ediliyor; ancak ne yazık ki henüz gerekli önlemler alınmış değil. Bu direklerin bakımlarının yapılması için, vatandaşların durumu yetkililere bildirmesi şart. Aksi hâlde bu direkler, yaşamımızı tehdit etmeye devam edecek gibi görünüyor. Daha sağlıklı bir çevrede yaşamamız ve yolda yürürken kendimizi güvende hissetmemiz için bu elektrik direklerinin bakım çalışmalarının bir an önce yapılması gerekiyor.