Hayat Bizimse Kararlar Neden Sizin?

kararBirçok öğrencinin eğitim hayatının çöküşte olma nedenlerinden birisi de aileleri tarafından baskı görmesidir. Hatta bazı ailelerin düzeni ise -tabi buna düzen denirse- çocuklarının sınav zamanı onlara en ufak bir destekte bile bulunmadıkları halde bir de beklentilerini yüksek tutmalarıdır. Sanırsınız ki aile oturup saatlerce çocukla ilgileniyor, ona ders çalıştırıyor ve onun bu başarıyı elde edebileceğine çok emin.

Aslına bakarsak biz öğrencilerin psikolojik sorun haline getirdiğimiz sınav notlarını sorun etmemizin temel nedenlerinden biri de siz ailelersiniz. Bizler sınava girerken neden  ”Yüksek not almalıyım!” demek yerine ”Yüksek not alamazsam bizimkiler ne der acaba?” diye düşünerek giriyoruz? Sizler bizim bilinç altımıza öyle bir yerleşmişsiniz ki yapabileceğimize inansak bile sürekli stres altındayız.

Bence koyduğunuz hedefleri en yüksekten başlatarak en zor olanı seçmek yerine, öncesinde başarımıza daha yakın şeyleri hedeflemek bizlerin ”Ben bunu yapabilirim!” cümlesini daha çok kullanmamızı sağlayacak ve özgüvenimizi tatmin edecektir. Örneğin eğitim sistemimizde öğrencileri birden 8. sınıf konularından başlatmak yerine 1. sınıf hatta anaokullarından neden başlatıyorlar? Çünkü insanoğlu ancak küçük başarılardan başlayarak büyük zaferler oluşturur.