İnterneti Doğru Kullanabiliyor Muyuz?

İnternet teknolojisi mucizevi bir buluştur. Gün geçtikçe internet insanlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir.  

internet

İnternet  her bilgi ve istediğimiz her veriye her dataya çok kolay ulaşabilmemizi sağlar ki bu bize sağladığı olumlu sonuçlarındandır. Ne yazık ki  olumlu sonuçlarının yanında interneti doğru kullanamazsak bizlere oldukça zararı da vardır. Örneğin, son yıllarda çocuklar dışarıda geçirecekleri vakitleri internette geçirmeyi tercih ediyorlar. Böylece sosyal hayattan git gide uzaklaşıyorlar. Aile bağları zayıflıyor. İnternet bağımlılığından kurtulmak sadece çocuk ve gençlerin değil, toplumun her kesiminin interneti bilinçli ve doğru kullanılması ile gerçekleşir. Dünyayı ayağımıza getiren ve tamamen insan ürünü olan internetin faydaları saymakla bitmez; aynı şekilde zararlarını da. İnsan, ürettiği şeyin esiri olabilir mi? Günümüzdeki internet kullanımını bildiğimiz için, bu tehlikenin gerçekleşme olasılığı artıyor. Bunun kullanılabileceği en iyi sektörlerden biri de şüphesiz eğitim. Bilgiye ulaşmak, ödev yapmak, öğretmenin verdiği bir araştırmayı yapmak gibi pek çok işimizde internetten yararlanabiliriz. Peki çocuklarımız veya biz interneti sadece bu faydalı yönleriyle mi kullanıyoruz acaba?
Ne yazık ki hayır! Ders çalışması gerektiği yerde sosyal medya sitelerinde gezinen, video, dizi veya film izleme sitelerinde vakit öldüren, oyun sitelerine bağımlılık derecesinde bağlanan yeni nesil, ne yazık ki internetin eğitime faydasından çok zararını ön plana çıkartıyorlar. Bahsedilmesi gereken önemli bir husus da şöyle; bilgisayar, tablet ya da telefon kullanabilmek adına, eğitimin hiçbir zaman ölmeyecek ana ögeleri olan kağıdı, kitabı, defteri ve kalemi bir kenara bırakan, ders anlatan sitelerde ders dinlemeyi, soruları ekranda çözmeyi alışkanlık haline getiren bir nesil, gelecek nesillerin daha kötü olacağının sinyalidir. Bu şekilde ders çalışan çocuklar, yarın bir gün herhangi bir merkezi sınavda, karşılarına kağıttan sınav, kurşun kalem ve silgi geldiği zaman ne yapacak? “Bunları ekrana yansıtın ben öyle çözebilirim” mi diyecek? Bu yüzden interneti ek çalışma ve araştırma kaynağı olarak kullanmak, kullandırmak ve o şekilde özendirmek gerekmektedir.

Kaynak: milliyet.com.tr