Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Sağlıklı yaşam, yeterli ve dengeli beslenme herkes için önemli ve gereklidir. Özellikle çocukların hızlı büyüme ve gelişme sürecini etkileyeceği için doğru besinler tüketilmeli ve zararlı beslenme alışkanlıklarından kaçınılmalıdır. Bu yazımda yaşıtlarıma sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri verirken, günlük yaşamımızda dikkat etmemiz gereken besinlerden bahsedeceğim.

Okulda yemekhanemiz bulunmuyorsa; yemeklerimizi evden getirmek ya da kantinden almak zorunda kalıyoruz. Evden getirdiğimiz yemeklerde sağlıklı beslenme şansımız olurken, kantinden alabileceğimiz çiğköfte, simit, sütlü simit, açma gibi gıdalar sağlıklı besin kaynağı olmuyor. Bizim dengeli beslenmemiz için böyle yiyecekler yerine daha sağlıklı yiyecekleri tercih etmemiz gerekiyor. Bu yüzden okuldaki besin değeri düşük yiyeceklerin kaldırılıp, yerine sağlıklı yiyeceklerin koyulmasını istiyoruz. Gün içinde sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları için aşağıdaki önerileri size sunmak istiyorum.
Beslenme önerileri;
• Her gün için kahvaltı alışkanlığı kazandırılmalı.
• Günde en az 2 su bardağı süt içilmeli.
• Günde en az 2 porsiyon sebze-meyve tüketilmeli.
• Çay, gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, süt veya ayran tercih edilmeli.
• Okul çevresinde açıkta satılan, besleyici değeri düşük ve sağlıksız besinlerin tüketilmemesi konusunda bilinçlenmeli.
• Okullarında yemek çıkmayan arkadaşlarımız evden beslenme çantası götürmeye özen göstermeli ve beslenme çantaları her gün temizlenmeli.
• Günde 8-10 bardak sıvı tüketilmeli. • Yemeklerden önce ve sonra mutlaka el yıkama alışkanlığı kazanmalı.

saaa

Okula gittiğimiz günlerde bu sağlıklı besinleri evden götürebiliriz. Beslenme çantamızda kolay taşınabilecek kuru gıdalar ve yanında içecek en uygun seçimdir. Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan sandviçle haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte, haşlanmış et-tavuk grubundan seçilen herhangi bir besin yanında mevsime uygun, iyi yıkanmış, taze sebze ya da meyveler bulunmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenme; okul hayatımızdaki başarı oranımızı arttıracak aynı zamanda fiziksel ve zihinsel gelişimimizi destekleyecektir. Bu yüzden aileler çocuklarını bilinçlendirmeli ve doğru beslenme alışkanlıklarını küçük yaşlardan itibaren kazandırmalıdır. Benim size tavsiyem bu yazı ile birlikte unuttuğunuz ya da eksik gördüğünüz doğru beslenme kurallarını incelemeniz ve uygulamanızdır. Hepimize sağlıkla afiyet olsun.

Kaynak : http://beslenme.gov.tr