Diyabeti hastalanmadan önlemek mümkün

diyabeti-hastalanmadan-onlemek-mumkun

Çağımızın yaygın hastalıklarından olan diyabet konusunda çalışmalar yapan tıp öğrencileri, 15 Kasım 2014 tarihinde İbrahimli köyünde şeker ölçümü yaptılar ve korunma yollarını anlattılar.

 

 

 

 

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Gaziantep Yerel Kurulu Halk Sağlığı Direktörüyle görüştüm. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi üçüncü dönem öğrencisi olan 21 yaşındaki Deniz Demir, yaptıkları diyabet etkinliğini bize anlattı: “Halk Sağlığı Çalışma Kolu olarak şimdiye kadar çeşitli etkinlikler yaptık. 15 Kasım Cumartesi günü İbrahimli Köyünde 60 kişilik bir grup olarak şeker ölçümü yaptık. Bunun gibi halka yönelik etkinlikler ile halkı bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.

Diyabet, kanda şeker seviyesinin yükselmesi ile oluşan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre dünyada yaklaşık 171 milyon diyabet hastası vardır. Ülkemizde ise nüfusun yüzde14,7’si diyabet hastasıdır.

Diyabet etkinliğini nasıl yaptıklarını sorduğumuzda ise şu yanıtı aldık: “14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle bu tarihten sonraki ilk cumartesi günü (15 Kasım)
İbrahimli Köyü’ne gittik ve köy camisinden duyuru yaparak herkesin köy merkezine toplanmasını istedik.

Gelen kişilerin şeker ölçümünü yaptık ve risk grubunda olanları hastanelere yönlendirdik. Diğer kişileri de diyabet ve nasıl korunmaları gerektiği hakkında bilgilendirdik. Çünkü egzersiz ve beslenme diyabetten korunmakta önemli rol oynuyor.

Etkinliğimizi bu şekilde gerçekleştirdik.” Deniz Demir’e göre bu köyü seçmelerinin sebebi sağlık imkânlarının kısıtlı olması. Etkinlik sonucunda İbrahimli Köyü diyabetin ne olduğunu biliyor ve kendilerini bu hastalıktan koruyorlar.

Deniz Demir bize “Bizim amacımız hastalıktan korunan bir toplum oluşmasını sağlamak. Tedavi etmek başarısızlıktır diyerek yola çıkıyoruz. Çünkü tedavi aşamasına gelmeden, daha hastalığa yakalanmadan koruyucu politikalarla halkımızı korumak istiyoruz.” diye anlattı.