Doğru Besleniyor Muyuz?

shutterstock_141680248 (Medium)Okul çağındaki çocuklarda sağlıklı beslenmenin nasıl olması gerektiğini uzmanına sorduk. Diyetisyen Nazlı Gülşah Doğan anlatıyor.

Nazlı Gülşah DOĞAN (Medium)

Sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmak önemli. Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için hayat boyu devam edecek olan sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması gerekir. Sağlıksız, yetersiz veya yanlış beslenmeye bağlı olarak zayıflık, büyüme geriliği, vitamin-mineral eksiklikleri, obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları ve psikolojik rahatsızlıklar görülebilir. Çocukların okula başlanmasına kadarki sürede beslenmeleri aile denetimindedir. Okula gittiklerinde beslenme alışkanlıkları değişir ve en az bir öğünü dışarıda tüketmiş olurlar.

Arkadaş etkisi, zararlı besinlere kolay ulaşım, sosyal çevre değişikliği ile beraber öğün düzenleri değişir. Okul kantinlerinde sağlıklı beslenmeye yönelik düzenlemelerin artması ve zararlı yiyeceklerin en aza indirilmesi önemlidir. Okulda yemek veriliyorsa menülerin bu konuda uzman diyetisyen tarafından düzenlenmesi gerektiği konusunda okul yönetimi ile mutlaka anlaşılmalıdır. Ayrıca okullarda, hem öğrencilere hem velilere düzenli olarak beslenme eğitimi ve rehberliği verilmelidir. Kahvaltının çocuklarda büyümeye, gelişmeye, zihinsel odaklanmaya ve problem çözmeye etkisi büyüktür. Çocuklar kahvaltı yapmaya alıştırılmalıdır. Ancak çocuklara sevmediği yiyecekleri zorla veya fazla yedirmek yanlıştır.

Öğünlerde çeşitlilik çok önemlidir. Tahıl, kuru baklagiller, et, süt, meyve, sebze ve yağ gruplarından yiyecekler her gün seçilip tüketilmelidir. Çocuklara mutlaka su içme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Göz ardı edilen diğer konu ise içeceklerdir. Yemek yerken yanında içecek olması zorunlu değildir. Çocuklara böyle bir alışkanlık kazandırmaya gerek yoktur. İstenildiği takdirde su veya ayran tüketilebilir. Taze sıkılmış olsa bile meyve suyu yararlı değildir. Meyveler sıkılınca vitamin ve mineral değerleri azalır. Böylelikle çocuklara saf şeker içirmekten farkı kalmaz.

Ailelerin çocukların beslenmesi üzerindeki etkileri büyüktür. Çocuklar anne ve babalarını rol model alırlar. Bu nedenle önce anne ve babanın sağlıklı beslenmesi gerekir. Yemeğin sadece bir ihtiyaç olduğu unutulmamalı ve sürekli yemek üzerine program yapılamamalıdır. Son zamanlarda sosyal medyanın da etkisiyle özellikle anneler çocuklarının beslenmesi konusunda takıntılı hale gelmiştir. Unutulmamalıdır ki her çocuk farklıdır, bu nedenle de yemek konusunda çocuklarla savaşa girilmemelidir. Ayrıca aileler çocuklarının fiziksel gelişimi için mutlaka sevdikleri bir spor dalına yönlendirmelidirler. Spor ve sağlıklı beslenme ile birlikte çocukların kilo kontrolü sağlanır, fiziksel ve zihinsel gelişimi artar.