“Kireç Yiyoruz!”

kirec-yiyoruz2Yediğimiz süt ürünlerinin ne kadar sağlıklı olduğunu araştırmak için Renkli Kalemler olarak Sakıpağa Türkelli Tesisleri’ni ziyaret ettik. Merdiven altında üretilen peynirlerin içine beyazlatmak amacıyla kireç konuluyormuş.

Beyaz peynir, daha parlak olması için, içine kireç karıştırılarak piyasaya sürülüyor. Gıdaların içine konulan maddeler maliyeti düşürse de insanların sağlığını tehdit ediyor. Konunun ayrıntılarını araştırmak için, Renkli Kalemler İzmir ekibi olarak Sakıpağa Türkelli Tesisleri’ni ziyaret ettik.

Üretim Sorumlusu Şule Alaca’dan alınan bilgiye göre peynirin kalitesi sütün pastörizasyonuna bağlı olarak değişiyor.

Bir peynirin gözeneklerinin kararında olması, renginin parlak beyaz değil ancak beyaz olması ve tadının acı olmaması gerekir. Bunlar en önemli özellikleridir.

Günümüzde teknoloji çok geliştiği için peynirler de her zevke uygun olarak üretiliyor. Çok yumuşak ya da çok sert peynirler üretilebiliyor.
Peynirin tadını, sertliğini keçi sütünden ya da koyun sütünden yapılması da etkiliyor. Bu nedenle sahte peyniri acımtırak tadından, sarı renginden ve gözeneklerin kararında olmamasından ayırt edebiliriz.

Peynirin içinde aflotoksin olmamalıdır.

Bu nedenle vatandaşlar, peynir alırken merdiven altında üretilen peynirleri değil de bilinen ve güvenilen markaların ürünlerini tüketmeliler.

Satın aldığımız ürünleri dikkatle seçmek sağlığımız açısından büyük önem taşıyor.