Pediatri servisinde güzel şeyler oluyor

pediatri-servisinde-guzel-seyler-oluyor2Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatri Servisinde yatan çocuklar 2 Aralık 2014 Çarşamba  günü hem eğlenceli vakit geçirdi hem de güzel bir etkinlik yaptılar.

Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nden 16 kişilik bir öğrenci grubu, hasta çocuklarla beraber resim yaptılar ve oyunlar oynadılar. Yapılan resimlerin takvim haline dönüştürülmesi ve satışa sunulması planlandı. Satıştan elde edilen gelir ise pediatri servisine bağışlanacak. Birliğin İnsan Hakları ve Barış Çalışma Alt Kurul Başkanı Ghaly Tazza, TEGV Eğitim Parkımıza gelerek bize etkinliğini anlattı.

Tazza, Gaziantep Üniversitesi İngilizce Tıp 2. sınıfta okuyan Suriyeli bir öğrenci. Dört yıldan fazladır Türkiye’de yaşayan Tazza, 2 Aralık Çarşamba günü yaptıkları etkinliği
bize şu şekilde anlattı: “Etkinliğe öncelikle başhekimlikten izin alarak saat 15.30’da başladık. Çocuklarla hamur oynayarak, yüz boyamalar yaparak bütün gün hastanede canı sıkılan çocukları eğlendirdik. Bu etkinliği yaparken bizden rahatsız olabilecek çocukların yanına gitmedik. Bu konuda dikkatli davrandık. Ayrıca bu yöntemle çocukların doktor korkularını yenmelerine yardımcı oluyoruz.”

Tazza, geçen yıl da aynı etkinliği yaptıklarını ve elde edilen gelirle pediatri servisine bir çamaşır makinesi aldıklarını söyledi. Bu sene daha fazla para toplayacaklarını düşünüyorlar ve bu parayla servisin başka eksikleri giderilecekmiş.

Etkinliğin yaklaşık bir buçuk saat sürdüğünü söyleyen Tazza, sadece Türkçe bilmeyen hastalarla iletişim kurmakta zorlandıklarını belirtti.