Yeni Trend Plaj Futbolu

Plaj futbolu son yıllarda dünyada popüler bir spor dalı olarak önemini arttırırken, Türkiye’de yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Türkiye Milli Takımları plaj futbolu oyuncusu, Semih Türkmen ile buluşup, bu sporun ülkemizdeki gelişimini öğrenmek ve spor hayatı ile ilgili bilgi almak için sorularımı sordum.

Plaj futbolu 1990’lı yıllarda belirli kurallara bağlanıp, oynanmaya başlanan bir futbol türüdür. Kaleciler dâhil toplam 5 takım oyuncusu ile mücadele edilen, kum üzerinde çıplak ayakla oynan ve oyuncu değişiminin sınırsız olduğu bir spordur.12’şer dakikadan oluşan 3 devir süresince yaklaşık 30-40 cm kum üzerinde oynanan plaj futbolunda fiziğe dayalı teknikten çok ayakta kalabilmek, top kontrolü ve hava hâkimiyeti büyük önem taşımaktadır. ( beachsoccerturkey.com)

zz1 (Small)

Fatih Arıkan: Kendinizden bahseder misiniz?

Semih Türkmen: 28 yaşındayım, Evliyim Türkiye milli takımları plaj futbolu oyuncusuyum.

Fatih Arıkan: Plaj futboluna ne zaman başladınız?

Semih Türkmen: 7 yıl önce Seferihisar Cittaslow Takımı’nda başladım.

Fatih Arıkan: Mesleğiniz nedir? Plaj futbolu ile mesleğinizi yürütmek zor oluyor mu?

Semih Türkmen: Beden Eğitimi öğretmeniyim. Zorlukları tabii ki var. Bir spor yapıyorsanız sadece antrenman yapmak yetmiyor. Maçları takip etmeniz, düzenli beslenme ve sağlıklı yaşama dikkat etmeniz gerekiyor. Ailemden, işimden, özel yaşamımdan fedakârlık yapmak durumunda kalıyorum. Günlük yaşamımda çok yorulduğum oluyor; ama bunun yanı sıra bir hedefim olduğu için psikolojik ve bedensel yorgunluğum arka planda kalıyor. Çok kolay olmadığını söyleyebilirim.

Fatih Arıkan: Türkiye’de plaj futbolunda büyük takımlar hangileri?

Semih Türkmen: Şu anda Türkiye’de 3-4 takım var. Bunlarda Seferihisar Cittaslow başı çekiyor desem yeridir. Diğerleri Alanya Spor, Van ve Van Erciş Spor gibi takımlar. Şampiyonluklar genellikle bu takımlar arasında dönüyor.

Fatih Arıkan: Ülkemiz, yurt dışında Ülke şampiyonaları ve dünya şampiyonalarında nasıl bir yerde?

Semih Türkmen: Seferihisar Cittaslow olarak geçen yıl Türkiye’de şampiyon olduk. Bu yüzden, Avrupa Şampiyonası’na katılacağız. Yükselen bir grafiğimiz var; fakat dereceler kazanılmış değil. Geçen yıl gerçekleşen şampiyonalarda Almanya ve İngiltere karşısında galibiyetler alıp, adımızı duyurmaya başladık.

zzz2 (Small)

Fatih Arıkan: Şu an hangi takımda oynuyorsunuz? Başarılar kazandınız mı?

Semih Türkmen: Şu an Seferihisar Cittaslow takımında oynuyorum. Geçen sene de bu takımdaydım. Yerel etaplarda 7 yıldır şampiyon oluyoruz. 3 kere Türkiye şampiyonluğum var. Bireysel ödüllerim var; gol krallığı ve en değerli futbolcu (MVP) ödülleri.

Fatih Arıkan: Milli takıma ilk seçildiğinizde neler hissettiniz?

Semih Türkmen: Çok şey hissettim. Plaj futboluna girdiğimde hedefim buydu. Çünkü Türkiye’de gelinebilecek en iyi hedef milli takım. Çok heyecanlanmıştım, müthiş bir duyguydu. Bu ülkeyi, bu bayrağı seven herkes için çok özel bir duygu. Benim için de öyleydi. Onurla, gururla, zevkle sırtımızdaki formayı terletmeye çalışıyoruz. Giydiğim sürece de hak etmek için elimden geleni yapacağım.