Sağlık Zamanı

imagesBildiğiniz gibi sağlıksız olan bazı alışkanlıklar hepimizde biraz var. Biz de bu alışkanlıkları ve bunlardan kurtulma yöntemlerini sizler için araştırdık.

  • Bırakmak istediğiniz alışkanlığın ne zaman ve hangi koşulda ortaya çıktığının farkında olmak, onu bırakmanın ilk adımıdır. Örneğin en çok ne zaman ve hangi duygu içindeyken sigara içme ihtiyacı hissettiğinizi, tırnaklarınızı yediğinizi ya da parmak eklemlerinizi kırtlattığınızı düşünün. Bu durumlardan kaçınmak zor olsa da yaptığınız hareketin bilincinde olursanız onu engellemeniz kolaylaşır.
  • Bilincinde olduğunuz alışkanlığı ne zaman yaptığınızın farkında olduktan sonra bunları yazın. Bir not defteri veya kağıt parçasına, günün hangi saati, ne olduğunda sigara içtiğinizi yazmak bir sonraki içişinizde tekrar yazmak, bu kötü alışkanlığı ne kadar sık gerçekleştirdiğinizi size gösterecektir.
  • Yerine sizi daha az rahatsız eden ya da daha az zararlı bir şey koymak, alışkanlığı yenmede önemli bir adımdır. Sigara içmek yerine sakız çiğnemek, parmak eklemlerinizi kırtlatmak yerine stres topu sıkmak gibi eylemler çözüm olabilir. Pek çok kadın ise, tırnaklarını yemekten kaçınmak için bozmaya kıyamayacakları bir manikür işlemini sık sık yaptırır ya da acı ojeleri kullanırlar.
  • Eğer bırakmak istediğiniz alışkanlık ya da bağımlılıklar birden fazlaysa, teker teker üstesinden gelmeye çalışın. Aksi takdirde beynin ödül sistemi, size zevk verdiğini (yanlış da olsa) düşündüğünüz bu motivasyonların yerine yenilerini koymakta zorlanabilir ve bu sizi daha depresif bir ruh haline itebilir. Sabırlı olun.
  • Pavlov’un köpeği deneyinde olduğu gibi, alışkanlığı gerçekleştirdiğinizi fark ettiğiniz her an kendinizi rahatsız edecek bir şey yapın. Örneğin bileğinize bir lastik takın ve her tırnak yiyişinizde size bir miktar acı verecek şekilde bu lastiği çekip bırakın.
Eğer bunlar da sizi alışkanlıklarınızdan kurtaramadıysa devam edin, sakın pes etmeyin. İsterseniz muhakkak başarırsınız.
Kaynak: www.onedio.com