Toplumun Sağlık Elçileri İş Başında

IMG-20170524-WA0010_mh1495812502874

Muradiye Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Cumali Demirkol ve Ebe Özlem Atay ile görüşerek Muradiye’deki sağlık projeleri ile ilgili ilginizi çekecek bir araştırma derledik.

 

 

Florürlü Vernik Uygulaması: 6 ayda bir yapılan bu uygulamada birinci sınıfa giden çocukların ağız bakımının sağlanması amaçlanıyor. Ancak çürük dişlere yapılamıyor. Bu nedenle çocuklara dişlerini günde en az iki kere fırçalamaları öneriliyor ve bakım sonunda diş fırçası ile diş macunu veriliyor. Köy şartlarında yaşayıp da diş muayenesi yapılamayan çocuklar için de büyük bir avantaj sağlayan bu uygulamayla gerekirse diş hekimine yönlendiriliyor. Bu projede hedeflenen çocuk sayısı 1475 kişidir.

İşitme Tarama Testi: Senede bir yapılan bu uygulamada birinci sınıf çocuklarına cihazlarla davul ve flüt sesleri verilip çocukların işitme duyarlılıkları test ediliyor. Çocuk sesin sağ ya da sol kulağından gelip gelmediğini ayırt edemeyip ve sesin artıp azaldığını fark edemiyorsa Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanına sevk ediliyor. Sorunun fark edilmesi ve erken teşhisi için ulaşımı zor olan yerlere de çalışanlar kendi servis araçları ile ulaşıyor ve uygun yerlerde muayeneleri yapılıyor.

Beslenme Dostu Okul Projesi: İlköğretim öğrencilerine diyetisyen Harun Can tarafından öğrencilerin daha sağlıklı beslenmesi ve bu konuda ebeveynlerini de bilinçlendirmeleri için yapılan bu projede Muradiye çevresinde özellikle tuz ve yağ tüketimi konusuna dikkat çekiliyor. Fazla tüketilmesi kalp rahatsızlıklarına ve tansiyona sebep oluyor.

Kanser Taraması: Konu hakkında lise öğrencilerine okullarının konferans salonunda eğitim veriliyor. Mayıs ayında 716 öğrenciye ulaşılmış olup ilçe ve köylerde de kanser taraması yapılıp erken teşhise varılan ayda 80 HPV hastasına ulaşılıyor. Bu konu hakkında köyündeki tüm hastaları doktor Cumali Demirkol’a kendisi ulaştırma görevini üstlenen ve kendi muayenesinde de HPV çıkan bir vatandaştan bahsederken doktorumuz, bu vatandaşın erken teşhisini sağladığından dolayı mutluluğunu dile getiriyor.

Gebelik Tespiti, Kontrolü, Bakımı ve Anne-Bebek Ölümlerinin Engellenmesi: Risk bulunan gebeliklerde Van Bölge Hastanesi’nden randevu ayarlanıyor ve hastanın daha sık takip edilmesi sağlanıyor. Anne-bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik bu çalışmada, olası sağlık sorunlarının da erken teşhisi yapılıyor ve gebeliğe kaydolanlara Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından maaş veriliyor.

20170526_151716_mh1495812961657