Türkiye’nin Yeni Sporu: HEMSBALL

hemsballjpgNeden bizim Ata sporlarımızdan başka sporumuz yok diyenlere işte cevap!

Türklerin yeni sporu Hemsball, 11 Temmuz 2013 tarihinde resmi olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde onaylanarak milli sporlarımızdan kabul edildi. Hemsball, çocukların aileleriyle birlikte vakit geçirebilmelerine ve gelişimlerine katkı sağlayan bir spor dalıdır. Hemsball her türlü alanda oynanabilir. Bir süre sonra rutin olarak yapılan atışlar daha sonra anlamlı bir şekilde bir araya gelerek kombinasyonel* bir şekilde birbirini tamamlayıcı atışlara dönüşür. Hemsball’un en önemli özelliklerinden biri de, pek çok spor dalının aksine rekabeti hırsa dönüştürmemesidir.

*Kombinasyonel düşünme: Birden fazla çözümün birleştirilerek çözümlenmesi işidir.

Hemsball, Türkiye’nin milli sporu olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Biz de bundan yola çıkarak bu sporu, kızıyla oynadığı bir oyun olmaktan daha öteye taşıyan ve Spor Bakanlığı tarafından bir spor branşı olarak kabul edilmesini sağlayan, Herkes İçin Spor Federasyonu Hemsball Teknik Sorumlusu ve bu sporun yaratıcısı Murat Altınay ile bir röportaj gerçekleştirdik:

Bu oyun nasıl aklınıza geldi?

Hemsball’un başlangıç hikâyesi yaklaşık 3 yıl önce küçük kızım Miray’ın elinde küçük bir topla yanıma gelerek benimle oynama ısrarına dayanır. Karşılıklı top atıp yakalama ile başlayan, daha sonra kendi aramızda bazı basit kurallar ekleyerek bir eğlenceye dönüştürdüğümüz Hemsball, bugün Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından resmi bir spor branşı oldu.

Hemsball sözcüğü ne anlama geliyor?

HEMS’in Türkçe açılımı; H-Hareket, E-Enerji, MMatematik, S-Sistem. HEMS’in İngilizce açılımı ; H-Hand (el), E-Energy (enerji), M-Move (hareket,hamle), S-Stability (denge,istikrar) Ball= Top

Neden başka bir spor dalı değil de Hemsball?

Hemsball çocukların aileleriyle birlikte vakit geçirebilmelerinin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Hemsball’un açık ya da kapalı alan fark etmeden oynanabilmesi (evin içinde, koridorda, herhangi bir sert zeminde vb.) spor yapma üşengeçliği güdümünde olan aile büyüklerini de spor yapmaya davet ediyor. Çocuklarının öğrenerek oyun oynadığını gören ebeveynler, onlara daha çok vakit ayırma eğilimi göstermeye başlıyorlar. Çünkü çocuk dokunmayı öğreniyor, ebeveyn zevkle ve heyecanla çocuğuyla vakit geçirmenin keyfini yaşarken zaman kavramını (özellikle çalışan ebeveyn gurubu) unutuyor. Hemsball’da bir süre sonra, rutin olarak yapılan atışlar daha sonra anlamlı bir şekilde bir araya gelerek kombinasyonel bir şekilde birbirini tamamlayıcı atışlara dönüşüyor. Nasıl ki satrançta rakibine göre hareket edip rakibinin hamlesine karşılık en az 3-5 hamle sonrasını tahmin etmek zorundaysan, aynı durum Hemsball için de geçerli. Bu da çocuğun ileri yaş gruplarına ulaştığında aynı anda bir kaç düşünsel beceriyi bir arada yapma alışkanlığı kazanmasına yardımcı oluyor.

Bu oyunu yaymak için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Yaklaşık bir yıldır Türkiye genelinde antrenörlük kursu açmaktayız, 250’ye yakın antrenörümüz bulunmakta ve bulundukları illerde tanıtımlar ile birlikte Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde yaygınlaşması için kurslar açılmaktadır.

Hemsball takımına aldığınız kişileri neye göre seçiyorsunuz?

Herkesin rahatlıkla oynayabileceği bir oyun olduğu için özel bir nitelik aranmıyor.

Bu oyunun turnuvaları yapılıyor mu?

Altyapısını oluşturuyoruz, antrenörler yetiştiriliyor, yakın zamanda başlatılması planlıyoruz.

Her yerde oynanır mı? Herkes oynayabilir mi?

Her yerde oynanabiliyor. Herkes oynayabiliyor.

Bu oyunu diğer spor dallarından farklı kılan nedir?

Hemsball’un diğer sporlardan farkı, maliyetinin düşük olması, açık kapalı alan fark etmeden her yerde oynanabilmesi, yaş sınırı olmadan karşılıklı oynanabilmesi, alan sorununun olmaması ve herkese, her yaşta rahatlıkla spor yapma imkanı sağlamasıdır.

Bağlı olduğunuz federasyon hangisidir?

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu
Teşekkür ederiz.