Erciş’te Bin Bir Lezzet

Erciş yöresel yemekleri hem tat hem görünüm hem de isimlerinden dolayı dikkat çekiyor. Bu yemeklerin bazılarının tarifini sizler için derledik:

MURTAĞA TARİFİ :                                                                                                      20877a948e5dcdaf7899Malzemesi : 250 gr tereyağı, 4 adet yumurta, 1 su bardağı un

Yapılışı : Bakır bir tencerede yağ eritilir. Yağı kızdıktan sonra unu azar azar dökülerek iyice karıştırılır, hafif sarı renkte kavrulur (buna çörek içi denir), diğer tarafta bir kasede çatalla çırpılmış yumurtalar çörek içinin üzerine gezdirilerek dökülür, bu esnada yumurta çörek içine karışır ve kabarır, fazla dağılmamasına dikkat edilerek çatalla çevrilir ve diğer tarafın pişmesi sağlanır. Servis tabağına alınır,murta, 1 su bardağı un.                              Genellikle bal yada reçel ile yenir.

KAVURMALI UÇGUN EKŞİLİSİ:                                                                         Malzemesi : 1573-89894uskun2 kg. uçgun, 200 gr yağ, 0.5 kg evelik, 2 yemek kaşığı domates salçası, istenilen miktarda kavurma, 2 baş soğan, yumurta (servis sayısına göre birer adet ) kişniş, tuz.

Yapılışı : Uçgunların kabukları soyulur ufak-ufak doğranır, ayıklanıp yıkanmış evelikler de doğranır, bir tarafa bırakılır. Bir tencereye ölçüye göre yağ konulur, kıyılmış soğanlar bu yağda öldürülür, uçgunlar üzerine dökülür, eriyinceye kadar pişirilir. Evelikler eklenir, salçası, tuzu, kavurması ilave edilir, bir iki karıştırılır. Suyu ilave edilir, birkaç taşım kaynatılır, evelikler pişince yumurtalar teker teker içine kırılır, ağzı kapatılır, yumurtaları piştikten sonra ocaktan indirilir. Servis yapıldığı zaman tabaklarda üzerine ince kıyılmış kişniş konulur, kişniş yemeğe lezzet ve koku verir. Tandır ekmeği ile yenildiğinde lezzeti bir başka olur.

TANDIR BALIĞI : 
images Malzemesi : Sade için: Balık , Tuz
Bulamaçlı için: Balık, Un, Ayran, Tuz

Yapılışı : Sade ve bulamaçlı olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Van Gölü’nden avlanan inci kefali balığı yıkanıp temizlenir. Sadece kuyruğu tandırın yan taraflarına yapıştırılarak pişirilir. Piştikten sonra isteğe bağlı kafa kısmı kopartılıp oradan içeriye tuzlu su konur (1 litre suyu 250 gram tuz ile hazırlanan doymuş tuzlu su). Pişme süresi 15-20 dakikadır. Yapıldıktan sonra bekletmeden tüketilmelidir.
Bulamaçlı hazırlanan balıkta ise, un ayranla sulandırılarak bir bulamaç hazırlanır. Balık bu bulamaca batırılır ve biraz kurutularak tandıra yapıştırılır (yöredeki tabirle tandıra vurulur). Kafası kopartılıp içine tuzlu su konur ve servis yapılır. (Tuzlu su: 1,5- 2 litre suya yarım kilo tuz şeklinde hazırlanır ve her balığın içine iki kaşık dökülür, süzgeç üzerine konup akan tuz aşağı süzülür.)

Van balığının birkaç pişirilme şekli de bulunmaktadır. Bunlar: Van balığının kılçıkları çıkarılır. Bir kapta da yağlı peynir ve maydanoz karışımı hazırlanır. İki balık iç yüzleri birbirine gelecek şekilde ve arasına bu hazırlanan iç konularak kapatılır ve çırpılmış yumurtaya batırılarak kızartılır.

Temizlenmiş taze balık, un, yumurta ve tuz ilave edilerek hazırlanmış bulamaca batırıldıktan sonra kızgın yağda kızartılır. Kuru tuzlanarak muhafaza edilmiş Van balığı bir müddet sirkeli suda bekletilir ve daha sonra üzerine zeytin yağı ve limon dökülerek servis yapılır.

KELEDOŞ YEMEĞİ :                                                                                                         567bb5bd18c77357247aefa7Malzemeleri : Kavurma eti ,yarım su bardağı nohut, 1 su bardağı dövme buğday, yarım su bardağı yeşil mercimek, 2 avuç beyaz pancar, 3 çorba kaşığı tereyağı, 2 su bardağı kurut.

Yapılışı : Nohut ve dövmeyi bir tencerede haşlanması için bırakın. Pişmesine yakın yeşil mercimeği katın, hepsi piştikten sonra içine ak pancar ve kavurma etini ilave edin. 10-15 dakika kaynaması için bekleyin. Malzeme iyice pişince ezilmiş kurutu kaynayan tencereye ilave edip muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Ocaktan indirip üzerine tereyağı koyun. Yağ, yemeğin sıcağı ile eridikten sonra servis yapın.

Afiyet olsun.