Atatürk’ün Bilinmeyen Yönleri

6456_1ceb

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önderimiz Atatürk’ü hepimiz tanıyoruz ve biliyoruz. Fakat daha önce çok fazla duymadığımız anılarını ve bilinmeyen yönlerini sizler için araştırıp derledik.

“Atatürk” lakabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Atatürk de bu kavramı beğenerek soyadı olarak almıştı. Kendisine “Ata” adı ile hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

Atatürk’ün Manastır Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi. Atatürk’ün en sevdiği ve hayalini kurduğu şey dünya turuna çıkmaktı. Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve üzerine yaptığı çalışmalarını genişletecekti. Başucu kitabı Çalıkuşu’ydu. Binlerce kitabı vardı, ama bunların arasından bir tanesini hayatı boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Gültekin’in ünlü Çalıkuşu romanını hep yanında taşır, kitabın her gün rastgele bir sayfasını açıp okurdu. Atatürk, tam bir salon adamıydı; en sevdiği dans valsti. Bunun nedeni küçükken durmadan annesinin ona bu dansı göstermesidir.

Kaynak: www.onedio.com