Asuman Abla ile Sıcak Bir Sohbet

asuman-abla-ile-sicak-bir-sohbetiŞanlıurfa iş dünyasında önemli bir yer edinen kadın girişimci Asuman Yazmacı’ya konuk olduk.

 

 

 

Şanlıurfa’da bir kadın olarak iş hayatında olmanız nasıl bir duygu?

A.Y: Sadece Şanlıurfa’da değil, aslında dünyada kadın olmak zor. Türkiye’de kadın olmak biraz daha zor; Doğu’da kadın olmak ise çok daha zor. Bu minvalde de Şanlıurfa’da kadın olmak,
bir çalışan kadın olmak elbette ki kolay bir süreç değil. Fakat benim bu sektörde 10. Yılım. Eğer azimli, kararlı ve dürüst olursanız çalışmanızda hiçbir problem olmaz. Yani burada kadın ya da erkek ayrımı olmaksızın sizin duruşunuz çok önemli. Ben de bir kadın olarak bu şehirde turizm sektöründe 10. yılımı ticarette ise 21.yılımı doldurdum. Duruşunuz önemli, yaptığınız her işte dürüst, azimli ve kararlı olursanız, attığınız adımı bilerek atarsanız iş kadını olmak da kolay, iş yapmak da kolay.

Şanlıurfa’da önemli bir iş kadınısınız. Bunu diğer kadınlara da tavsiye ediyor musunuz?

A.Y: Evet ben 2005 yılında, Şanlıurfa’da ilk ve tek girişimci kadındım. Bu işi kurduktan sonra 2007 yılında da Şanlıurfa Girişimci İş Kadınları Derneği’ni kurduk. Buradaki amacımız girişimci kadınların sayısını artırmaktı. Çünkü bir ülkenin ekonomisinin güçlenmesini istiyorsanız kadının mutlaka iş hayatında olması gerekiyor. Biz de bunu kendimize amaç edinip Girişimci İş Kadınları Derneği’ni kurduk ve kadınların sayısının artması yönünde çalışmalar yaptık. Elbette ki ben bir iş kadını olarak Urfa’da girişimci iş kadınları sayısının artmasını önemsiyorum ve kadınlarımıza da bunu tavsiye ediyorum.

Cevahir Konukevi’ndeki başarınızı herkes biliyor, peki kendi mutfağınızda da bu kadar başarılı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

asuman-abla-ile-sicak-bir-sohbet2

A.Y: Çok güzel bir soru. Gerçekten evdeki mutfağımda kahvaltı dışında hiçbir şey yapmıyorum. Benim damağım çok iyi. ‘Asuman Hanım iyi yemek yapar mısınız?’ diye sorarsanız yemek yapmayı inanın bilmiyorum. Kötü yemeği hiç yemem, yedirtmem. Buradaki kuralımız bu. İşimi iyi takip ediyorum, çünkü ben iyi yemekler yapılan bir evde yetiştim; o yüzden çok iyi bir gurme olduğumu söyleyebilirim. Fakat iyi bir yemek yapmayı maalesef bilmiyorum.

Şanlıurfa’da popüler bir kadınsınız. Şu anki konumunuza gelene kadar çekmiş olduğunuz zorluklar neler?

A.Y: Elbette şu zamana gelene kadar her şey kolay olmadı. Muhakkak ki zorluklarla karşılaştık. Az önce de ifade ettiğim gibi erkek egemen bir sektörde kadın işletmeci olmak işin en zor tarafıydı. Çevremdekilere göre benim çok disiplinli olmam bir zorluktu. Onlar disipline alışık olmadıkları için, “Asuman Hanım’la çalışılmaz” diyorlardı. Benim Cevahir Konukevi’ni açtığım günden beri hep yaptığım şey, insanları alışkanlıklarından vazgeçirmek oldu. Çalışma arkadaşlarımın alışkanlıklarını değiştirmeyi yüzde 85 oranında başardığımıza inanıyorum. Bunun dışında bir zorluk yaşamadım.

Asuman Yazmacı ile yaptığımız bu sohbet sonunda disiplinli bir çalışan olmayı kendimize amaç edindik. Seni tanıdığımız için mutluyuz Asuman Abla. Teşekkür ederiz bir kez daha…

 

Renkli Kalemler Ekibi: Eylem Nur Samak, Merve Nur Toprak, Tayhanur Bülte, Firdevs Bozdaş, Asuman İrgün, Berivan Çakmak, Tuba Çakmak, Ömer Faruk Başdaş, Rojbin Çakır, Bilal Yılmaz