Bugünün basketbol oyuncusu , geçmişin TEGV çocuğu

Genç yaşında basketbol kariyerinde başarılara imza atan Hasan Efe Döner, daha önceleri etkinlik öğrencisi olarak geldiği TEGV’e bu kez genç gazetecilere röportaj vermek için geldi.

Hayatına basketbol nasıl girdi?
Ben basketbola en başta matematik öğretmenim sayesinde başladım. Kendisi beni teşvik etti.


Başka bir kulüp teklifine nasıl bakıyorsun?
Sunacakları kontrata bağlı, eğitimimle ilgili olumlu adımlar olursa neden olmasın.


TEGV’le ne zaman tanıştın?
4’üncü sınıfta kardeşimle beraber TEGV’deki sosyal etkinliklere katıldık. Pandemiye kadar devam ettik.
Daha sonra çevrim içi sisteme geçildi ve orada devam ettik.


Eğitim ve spor hayatını beraber götürmek seni zorladı mı?
Aslında bir süre sonra alıştım. Zamanı kontrol etmeyi öğrendim. Okuldan sonra antrenmanım, yatış ve kalkış saatim hayatımı düzenli bir programa sokmama vesile oldu. Zorluğunu çok görmedim.


Ailen basketbol oynamanı nasıl karşıladı?
Derslerimle basketbolu aynı anda yönetebildiğim için ailemin bu yönde olumsuz bir tepkisi olmadı. Sürekli beni desteklediler.


Okulda da basketbol eğitimi alıyor musun?
Beden derslerimiz olduğu zaman takımın antrenörü de bizim okulda aynı zaman da sportif direktör kendisinin bir iki kere beni özel olarak çalıştırdığı olmuştu.


Hangi kulüplerle çalıştın?
Basketbola ilk başladığım kulüp İzmir Amiraller Basketbol Kulubü. 12 yaşında başladım. İlk başta profesyonelleşmek gibi bir niyetim yoktu. Spor olsun, hayatımı düzene sokayım ve sevdiğim şeyi yapıyım diyeydi. Bir süre sonra Mavişehir Spor Kulübü ve Karşıyaka Spor Kulübü gibi İzmir’deki başka kulüplerden de dönüş oldu.


Bize deneyimlerin ve başarılarından bahsedebilir misin?
2022 kışında özel bir organizasyon düzenlendi. Sezon bittikten sonra birkaç kulüp birleşerek hazırlık maçları oynandı. Gruplar halinde müsabaka oldu. İlk kupamı orada aldım. Daha sonra Ege Asist Spor Kulübü’ne kiralık gittim. Şuan sözleşmem onlarla 30 Haziran’a kadar devam ediyor. Orada İzmir’de 3’üncü oldum. Anadolu şampiyonasına gittik. Namağlup gruplardan çıkıp Türkiye gruplarına yükseldik. Türkiye’nin
en iyi 16 kulübünden biri olduk. O turnuvada gerçekten güzel maçlar çıkardığımız da oldu. Hepimizin ilk tecrübesi oldu. Çünkü 14 yaşında ilk defa Türkiye düzeyinde en büyük turnuvaya katıldık. Heyecanlı ve güzel bir deneyim oldu.


Basketbola yeteneğinin olduğunu nasıl keşfettin?
Yeteneğimi keşfetme ve profesyonelleşme adımı aslında benim için dönüm noktası olan 2022 yazında oldu. Hem kondisyon antrenmanlarıyla hem de sabah akşam haftada 8 kere antrenmanlarla bunları düzene geçirdim. Orada kendimi keşfettim. Benim için çok özel ve dönüm noktası oldu.