Galip Körükçü Nevşehir’in Minik Muhabirleri İle Buluştu

 

P_20171111_110320_LLÜnlü Seramik Ustası Galip Körükçü bizleri kırmayıp atölyesine davet etti ve aramızda çok tatlı bir söyleşi gerçekleşti. Chez Galip isimli atölyesinde bizlere çok özel bilgiler vererek seramiğin püf noktalarını anlattı. Sorularımıza içtenlikle cevap veren Galip Bey bizi seramik hakkında oldukça bilgilendirerek nasıl başarı kazandığını anlattı.

P_20171111_121307Bu işe kaç yaşında başladınız?

Babamın yanında 7 yaşında bu işe başladım. İki sene çamur hazırladım, 9 yaşında da tezgaha geçtim ve halen devam ediyorum.

Kaç yıldır bu meslektesiniz?

Bu meslek babadan oğula geçtiği için bana da babamdan kalmıştır. Erkek mesleği olarak düşünülürdü eskiden fakat şu an durum böyle değil. 54 senedir bu meslekte çalışıyorum. Her sene İsviçreli, Hollandalı, Afrikalı, Ekvatorlu, Rus vs. çeşitli milletlerden kadınlar buraya gelerek bu işin stajını yapıyorlar.

İlk çömleğinizi ne zaman yaptınız?

9 yaşımda ilk çanağımı yaptım.

Çömlek yapmaya nasıl başladınız? Bu bilinçli tercih miydi? Bir kişiden etkilenerek mi bu işi yapmaya karar verdiniz?

Ailemde 5. kuşak olarak devam ediyorum. Babam da bu işi yapmış babamın babası da bu işi yapmış. Yani bizde bu meslek babadan oğula geçmiş. Tabi yüksek okulumu okudum, fakat baba mesleğine devam ediyorum. Çünkü bu mesleği daha çok seviyorum.

Bu mesleği yaparken daha mutluyum.

Peki sizin oğullarınız da bu işi yapıyor mu? Bu işi severek mi yapıyorlar?

Hayır, benim oğlum yok. Üç tane kızım var. Kızlarım ve eşim de bu işi yapıyor.

Yaptığınız ilk eser nedir?

Bir tane çanak, testi gibi küçük bir figür yapmıştım, küçük bir şey bile olsa beni oldukça heyecanlandırmıştı.

Seramik yapmak zor mu?

Evet, her mesleğin bir zorluğu vardır. Ama severseniz bu zorluk sizi etkilemez, tam tersi kolay gelir. Benim için de seramik yapmak böyle. Oldukça kolay geliyor.

Çömleklerinizi yaptığınız bu topraklar özel topraklar mıdır?

Evet, toprak çok önemlidir bizim işimizde, bu iş için özel topraklar var. Toprağın içinde hiçbir zaman taş bulunmamalıdır. Taşsız topraklar molekül bağları gibi birbirini sıkıca tutuyor. Piştikten ve sıvı madde koyduktan sonra sıvı maddeyi kokutmuyor. Bu çömleklerin toprakları Kızılırmak’ın eski yataklarından ve Avanos’un çevresinde bulunan dağlardan alınır. Alındıktan sonra kalburlarla elenir. Elendikten sonra çuvallara koyarak çalışma alanlarımıza getiririz. Daha sonra su ile hamur yoğurur gibi karıştırıp çamur haline getiririz.

Seramikte nakışları neyi ilham alarak işliyorsunuz?

Nakışlarla ilgili zaten birçok örnek var. Bu örnekler bana yardımcı oluyor. Ayrıca bazen kendi özgün fikirlerinizi de çalışmalarınıza yansıtabiliyorsunuz.

En çok hangi desenleri kullanıyorsunuz veya seviyorsunuz?

En çok tabiattaki ağaçları yapraklı doğayı tercih ediyorum ve seviyorum.

Bu desenleri çizmek için kaç saat çalışmak lazım?

Çizilen desenlere göre süresi değişiyor.

Seramik sanatının inceliklerinden ve bazı püf noktalarından bahseder misiniz?

İlk olarak toprağının iyi bilinmesi gerekir. “Her topraktan çamur, her hamurdan ekmek olmaz” sözü bu durumu anlatan en güzel örnektir. Diğer önemli olan konu şekil verilmesidir. Toprağın %60’ı kum olursa çanak yapılmaz, ayakta durmaz.

P_20171111_120426_LLP_20171111_110525

 Çabuk kırılmaması için işlemden geçiriliyor mu?

Tabi ki öncelikle toprak ona göre ayarlanıyor, sert toprakla çalıştığınızda çanak kolay yapılıyor. Kolay şekiller alıyor fakat fırına verildiği zaman dinamit gibi patlıyor. Bunun için gevşek şekilde katmak lazım. İkincisi, bizim mesleğimiz çok geniştir. Çamuru çıkartması bir meslek, toprağı hazırlaması bir meslek, fırına vermesi bir meslek, fırını yakması bir meslektir. Fırını yakacak kişiler eğer ateşi bir-den alevli yakarsa, 4 saat tütsüleme olayı gerçekleşmez. Tütsülenme olmadığı zaman patlama oluyor. Çanaklar fırından kırık çıkıyor.

Birçok insan seramiğin yapım aşamasını oyun hamuru olarak görüyor ve rahatlamak için bu uygulamayı yapıyor, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekten herkesin yapabileceği kadar kolay bir meslek mi, bu meslek için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekiyor?

Çamurla uğraşmak daha iyi bence. Bu meslek çok kolay, isteyen herkes yapar. Bu meslekte elleri kullanmak önemlidir.

Günde kaç saat çalışıyorsunuz?

Günde 4-5 saat çalışıyorum. Fazla çalıştığım zaman iyi bir verim alamıyorum. Ama genel olarak yoğun çalışıyorum; çünkü gösteriler oldukça zamanımı alıyor.

Bu atölye ne zaman kuruldu?

Bana babamdan kalma atölye burası değildi, saç müzesinin yakınlarındaydı. Fakat, orası bana küçük gelmeye başlamıştı. Burayı 1984 yılında aldım, benim için de ideal yer burasıydı.

Burada kaç kişi çalışıyor?

Burada 16 kişi çalışıyoruz.

Çömlek ve seramiğe günümüzde ilgi ne kadar?

Eskiden ilgi pek olmasa da günümüzde bu ilgi daha çok arttı. Çünkü alüminyum parçalarının zararları insanlar tarafında net şekilde görüldükten sonra seramiğe ve çömleğe yönelim arttı. Çömlek ürünleri ilgi çekmeye başladı.

Yaptığınız seramikleri bir sergi açarak seramik severlere görsel şölen tattırdınız mı? Yapmadıysanız eğer yapmayı düşündünüz mü?

Çok düşündüm ve evet, her sene bunu gerçekleştiriyoruz zaten. Fakat bu sergileri en çok diğer şehirlerde yapıyorum, çeşitli organizasyonlar düzenliyorum. Gösteriler yapıyorum. Her sene bir memlekete gidiyorum. Bu bahsettiğim organizasyonlar yurt dışında gerçekleşiyor. Türkiye’de insanların ilgisini çok çekmedi.

Emeğinizin karşılığını alıyor musunuz?

Evet, çok iyi alıyorum. Zaten almasam siz buraya benimle röportaj yapmaya gelmezdiniz.

“Chez” adı nereden geliyor?

54 senedir bu meslekte çalışıyorum, babamların zamanında bir tane yerli bizi ziyaret etmezdi. Bir Fransız aile geldi 47 yıl önce, onlar yaptığımız bu el işlerini o kadar çok sevdiler ki… Ben de atölyeme ne isim koyayım diye onlara sordum. Fakat dil bilmediğim için çok anlaşamadık ve Fransızca hocasını bekledik. O gelince söylediklerimizi birbirimize tercüme etti. Chez Galip, Çanakçı Galip’in Yeri anlamına geliyor. Bu ismi ilk defa ben kullandım.

Bu röportajı bizimle gerçekleştirdiğiniz için ve bize bu önemli bilgileri verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.