Hiçbir Şey Başarıya Engel Değildir!

TEGV Renkli Kalemler ekibi, başarılı yaşam öyküsüyle herkese örnek olacak özel çocuklarımızdan biri olan Kubilay Özbek ve ailesiyle tanıştı.

kubilayKubilay Özbek, 13 yaşında ilkokul öğrencisi olan TEGV’in özel çocuklarından biridir. Kubilay, otizmli bir birey olmasına rağmen birçok başarıya imza atmıştır. Ailesi Kubilay’ın en büyük destekçilerinden olmakla kalmayıp hayatlarını onun yaşantısına göre ayarlayarak gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunuyorlar. Kubilay Özbek, kendini her alanda geliştirerek hayatında başarının her rengini yansıtıyor . Kubilay’ın en büyük yeteneklerinden biri piyano çalmasıdır. Aslını söylemek gerekirse bizi yalnızca piyano çalıyor olması bile çok etkilemişti. Ama sonrasında aslında küçük prensimizin tek yeteneğinin piyano çalmak olmadığını öğrendik. Kubilay aynı zamanda yüzme eğitimi ve atletizm dersleri almaktadır. Ayrıca Kubilay Özbek, 800 metre koşu yarışmasında birinci olmuştur. Birçok başarıda adı geçen Kubilay’ın ailesiyle küçük bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşiden kısa bir bölümü sizlerle paylaşıyoruz:

Kubilay’ın otizmli bir birey olduğunu öğrendiğinizde nasıl bir tepki verdiniz?

Öncelikle tabii şaşırdık, üzüldük. Daha çok şaşkınlık vardı üzerimizde, ama sonra alıştık.

Peki, Kubilay’ın otizmli olduğunu öğrendikten sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Biz hep Kubilay’a göre hareket ettik. Yani tayin yerlerimizi de dahil olmak üzere her şeyimizi ona göre ayarladık.

Kubilay’ın nasıl özelliklere sahip olduğundan bahseder misiniz?

Duygusal bir çocuk. Ruh haline göre bir anda değişebiliyor. Bazen ara ara bir hırçınlığı oluyor. Kardeşi olduktan sonra bu özelliği daha da arttı. Kıskanıyor galiba 11 yıl sonra bir kardeşi olduğu için.

Kubilay ilk otizmli olarak eğitim aldığında ne gibi zorluklar yaşadınız?

Kubilay’ın rahatsızlığının detaylarını tam bilmiyorduk. Yeni yeni öğrenmeye başladığımız için Kubilay’ı nasıl yönlendireceğimizi, nasıl eğitim alacağını bilmediğimiz için bir zorlanma ve karışıklık yaşadık.

JACF6163