Küçük Bir Yerde Doğdu, Dünyaca Tanındı

Batman’da ve dünya çapında tanınmış yerel sanatçımız Ahmet Güneştekin kimdir? Çocukluğundan itibaren çıktığı bu yolda neler yaptığını gelin hep birlikte öğrenelim.

ahmetDünyaya açılan yerel sanatçımızı internetten araştırdım. 1966 yılında Batman’ın Garzan işçi kampında dünyaya gelmiştir. Çocuk yaşlarda resme olan ilgisi onun bu serüvene başlamasına sebep olmuş; ilk ödülünü ilkokul üçüncü sınıfta almıştır. Daha sonra yağlı boyayla da tanışan Güneştekin, lise yıllarına geldiğinde okulunun kütüphanesinde kendi sergisini açmıştır. Liseden hemen sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisini kazanmış. Bazı sebeplerden dolayı okulunu yarıda bırakıp ilerleyen yıllarda üniversite eğitimini İşletme Bölümünde tamamlamıştır. Sanattan belli bir dönem uzak kalsa da içindeki sanat aşkı hiç sönmemiştir. 1997’de Beyoğlu’nda ilk atölyesini kurmuş; karma ve kişisel birçok sergi açmıştır. Kendini 2003 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde açtığı “Karanlıktan Sonraki Renkler Sergisi” ile sanat dünyasına da tanıtmıştır. Sonrasında onlarca kişisel sergiye imza atan Güneştekin’in eserleri, yurt içi ve yurt dışındaki bir çok özel koleksiyona girmiştir. Bir dönem Coşkun Aral’ın yönettiği belgesel programlarının sanat yönetmenliğini yapmıştır. Güneştekin, 2005 yılında kendi projesi olan ‘Güneşin İzinde’ adlı belgeseli hazırlamaya başlamıştır. Bu belgeseli ilginç kılan “Güneşin İzinde” adı altında Anadolu’nun onlarca şehrinde hazırladığı açık hava sergileriyle, kırılması güç bir rekora imza atmış olmasıdır.

Ressam Ahmet Güneştekin’in bir diğer özelliği de, resim sanatını çocuklarla buluşturmasıdır. Türkiye’yi il il, belde belde dolaşan sanatçı, gittiği her yerde bir gün süren resim atölyeleri açmıştır. Sanatçı bu proje kapsamında şimdiye kadar beş binin üzerinde çocukla buluşmuştur. Batman Belediyesi tarafından onun adına açılan Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi, sanat faaliyetlerine devam etmektedir. Batman’ımızın dünyaca tanınmış sanatçısını sizlere az da olsa tanıtmak istedim. Ama sizlere daha detaylı tanımanızı ve eserlerini araştırıp incelemenizi tavsiye ederim.

Kaynak: www.turkcebilgi.com