Eğlenceli Fen…

fen4 (Medium) fwn3 (Medium)

Değerli taşları bulma, ayırma ve öğrenme…

Bizim birimimizin gönüllülerinden, Nazmiye Ablamızla eğlenceli olduğu kadar öğretici de olan bir fen etkinliğinde birlikteyiz.

Dünyanın katmanlarıyla ilgilenen bilim insanları olan jeologların çalışma prensiplerini öğrenme, değerli taşları bulma yöntemlerini keşfetme, taşları temizleme, taşları sınıflandırma konumuz.
Bunun en kolay yönetiminin bir deney olduğunu öğreniyoruz ve başlıyoruz deneyimize.
Her birimiz önce, içerisinde toprak, kum, süper emici toz, karıştırma çubuğu ve üç adet taş bulunan bardakları ve tabakları önümüze aldık. Bardaklardaki toprağı tabağa döküp, karıştırma çubuğu ile kazarak içlerindeki değerli taşları bulmaya çalıştık. Bulduğumuz taşları listeye göre sınıflayıp, içinde su bulunan başka bir kaba ayırdık, yıkayıp temizledik.
Renk, sertlik, saydamlık, damarlanma ve mıknatıslanma özelliklerini inceleyerek listeledik. Böylece değerli taşların ne kadar zor yolculuktan geçtiğini ve jeologların işlerini ne kadar titizlik ile yaptığını yaşayarak  öğrendik.
Sevgili Nazmiye Ablamıza, bize bu güzel deneyi yaşattığı için teşekkür edip, yanından ayrıldık. Yeni deneylerde görüşmek üzere.