Gregor Johann Mendel

 

gregor-mendel-39282-1-402Mendel, 20 Temmuz 1822 tarihinde, o zamanlar Avusturya İmparatorluğu sınırlarındaki Heinzendorf bei Odrau, günümüzdeki adıyla Çek Cumhuriyeti sınırlarındaki Hynčice kasabasında, babası Anton Mendel ile annesi Rosine Mendel tarafından işletilen ve 130 yıldır Mendel ailesine ait olan bir çiftlikte doğmuştur. Ailenin üç çocuğundan ortancasıdır; bir büyük ablası ve bir küçük kız kardeşi vardır.

Mendel genetik biliminin kurucularındandır. İlk defa baba ve annenin özelliklerinin çocuklara nasıl geçtiğini bulmuştur. Doğduğundan beri hak ettiği değeri görmeyen Mendel, sonradan anlamıştır ve genetik bilime katkısı olmuştur. Mendel, Heinzendort’ta dünyaya gelmiş. Çiftlikte gezerken ilkokul öğretmeni Tommassa Makitta’ya ve köy berberi papazı Schreiber’e selam veriyormuş. Hayvanların çok olduğu Sudete Vadisi’nde dünyaya gelmiş. Çoğu zaman babasına tarlada yardım ediyormuş. Fırsat bulduğu zaman Oder Nehri’ne kadar koşuyormuş. Vadilerinde sağlıklı ve bol yün veren koyunları çiftleştirerek çok fazla yün veren bir koyun türü elde etmeyi başarmışlar.

Mendel’in babası gittikçe yaşlanıyor ve yoruluyormuş. Bu yüzden de çiftliğin işlerini yapamıyormuş. Ama düşünüyormuş ki oğlu yapar. Ama Mendel babasının yüzünü kara çıkarmış. Mendel 17 yaşından 20 yaşına kadar hastalığı yüzünden yataktan çıkamamış. Köydeki doktor, bu hastalığa melankoli hastalığı diyormuş, yani depresyon. Ablası Veronica’nın eşinin çiftliği alacağını duymuş, üniversiteye gidecek parası olmadığından oradan gelen parayla da üniveriteye gidecekmiş. Kardeşi Theresia okuyabilmesi için çeyizini Mendel’e vermiş. Mendel, Aziz Thomas Manastırı’nda üniversiteyi okumuş. Orada ağırlıklı olarak Çekce ve Almanca konuşuluyormuş. Sınav için Viyana’ya gitmiş. Viyana’da bir okulu kazanmış. Rahip olmuş. DNA, gen, ribozom ve mutasyon üzerinde çalışmalar yapmış. Mendel’in hikayesi de burada son bulmuş.

Kaynak: www.evrimagaci.org