İzmir Karşıyaka Bilim Müzesi

Renkli Kalemler ekibi olarak İzmir Karşıyaka Bilim Müzesi’ni ziyaret ettik.

aaaaaaa

İzmir Karşıyaka Bilim Müzesi’nde bizi görevli bir fen bilgisi öğretmeni gezdirdi. Turumuza ilk olarak aynalardan başladık. Bu aynalar saye-sinde çizgi filmlerin nasıl yapıldığını öğrenmiş olduk. Simetri aynalarında simetrik durduğumuz zaman tek ayağımızı kaldırınca uçuyormuş gibi gözüküyoruz.

İkinci olarak Tesla’nın plazma toplarını gördük. Elektrik akımı sayesinde küreye dokunduğumuzdan itibaren elektrik akımı elimizi takip ediyordu. Aslında o deneyde elektrik vücudumuzda dolanıyormuş ama biz küçük bir akım olduğu için fark etmiyormuşuz. Planör simülatörü ile eğlenceli vakit geçirdik. Bir pilot gibi, uçağın içindeymiş gibi kullanabiliyorduk. En eğlenceli kısımlardan birisiydi.

Gökkuşağı makinesinde ise ışık, su damlacıklarının içinden geçince renkler birbirinden ayrılıp gökkuşağını oluşturdu. Görevli öğretmenimiz bizden birini seçip bir koltuğa oturttu ve başka bir arkadaşımızı alıp itmesini istedi. Arkadaşımız itemedi sonra görevli öğretmenimiz bu koltuğun arkasındaki 4 tane güçlü elektrik süpürgesini çalıştırınca koltuk yerden yükseldi ve arkadaşımızı rahatça ittirdi.

Biz ekip olarak çok şey öğrendik ve aynı zamanda da eğlendik. Eğer hala gitmediyseniz İzmir Karşıyaka Bilim Müzesi’ne gitmenizi tavsiye ederiz.

aaaaaaaaaaa