Robot Takımı: Evraka

IMG_5478 (Medium)

TEGV Beykoz Öğrenim Birimi bu sene ilk kez First Lego League turnuvalarına katılacak. Takımlarına Evreka ismini veren 10 çocuk, 2 koç ile birlikte 14. Sezon turnuvalarında yerini alacak.

 

FIRST Vakfı ve LEGO firmasının ortak çalışması ile oluşturulmuş uluslararası bir program olan First Lego League (FLL) dünyada 88 ülkeden çocuk ve gence erişti. Lig, ülkemizde ise geçmiş 13 sezonda, 47 ilden 9-16 yaş arası 14.000 çocuk ve gence ulaştı.

Belirli değerler temel alınarak gençler ve çocuklar 4-10 kişi arası takımlar kurup 2-3 ay öncesinden çalışıyorlar. Her yıl dünyanın gündemine ait farklı bir tema üzerinde araştırma yapıp, çözüm üretip, paylaşıp, özgüven inşa ederek robot tasarlayıp, program yazıyor, teatral sunumlar yapıyor, süreç içinde kazan-kazan tavırları içselleştirerek, kullanıyor ve yayıyorlar. Takımlar önce yerel, sonra başarılarına göre ulusal ve uluslararası turnuvalara katılma fırsatı elde ediyor.

Bu yıl 14. sezon turnuvaları düzenleniyor ve bu yılın teması hidrodinamik: suyun yolculuğu. TEGV Beykoz Öğrenim Birimi bu sene ilk kez First Lego League turnuvalarına katılacak olup takımlarına Evreka ismini veren 10 çocuk ve 2 koç ile 14. Sezon turnuvalarında yerini alacak. Takım koçları Önsel Külük ve Yunus Emre Yanlışlar turnuva hazırlık sürecini; “Evreka takımımız First Lego League (FLL) turnuvası için çalışmalarına devam ediyor. Çocuklarımız algoritma, kod yazma, problem çözme, takım çalışması ve tasarım üzerine eğitim alıyorlar. Proje kapsamında suyun bulunması, taşınması ya da tasfiye edilmesi konularında yeni fikirler geliştiriyorlar. Çocuklarımızla birlikte çok keyifli bir süreç geçiriyoruz.” şeklinde özetlediler.