Maden Tetkik Arama Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi’ni Ziyaret Ettik

Türkiye’nin ilk ve en büyük tabiat tarihi müzesini ziyaret ettik. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde 7 Şubat 1968 tarihinde, kurumun arazi çalışmalarında toplanan örneklerin sergilenmesi ve depolanması amacıyla kurulmuş bir müzedir.

ankara madenTürkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden derlenmiş, doğa tarihini anlatan çok sayıda fosil, kayaç, mineral ve maden örnekleri müzede sergilenmektedir. Üç kattan oluşan müzenin giriş katında uzaya yolculuk yapacak, güneş sistemi içindeki gezegenleri yakından tanıyacak, ay taşı, yıldırım taşı ve uzayın postacıları olan gök taşlarını inceleme fırsatını yakaladık. İşte ilginç haberlerimiz;


Soda Otu;soda

Tek yıllık, 10-100 cm boyutunda endemik bir bitkidir. Dünyada sadece Türkiye’de ve Ankara’nın Nallıhan ilçesinde doğal olarak yetişmektedir. Bilim dünyasına 1999 yılında tanıtılmıştır. IUCN’e (International Union dor Conservation of Nature and Natural Resources/Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) göre tehlike kategorisi EN (tehlike) dir. Bu türün bulunduğu alanlarda hayvan otlatılması yasaklanmıştır.

ankara 2Görme engelli vatandaşlar için hazırlanmış özel bölüm ile de Türkiye’de bir ilk uygulamaya daha imza atılmıştır. Bu gördüğünüz dünya aslında 360 derecelik bir projeksiyonun perdesidir. Etkileyici bir tasarım ile çevremizi korumak için doğal kaynakları kullanmanın önemi anlatılmaktadır. Odaya girdiğinizde kendinizi farklı bir atmosferde hissediyorsunuz. Adeta uzayda Dünyayı izler gibi… Müzeye gitme etme şansınız olursa bu odayı mutlaka ziyaret ediniz.

Kaynak: https://mta.gov.tr