Slime Nedir? Nasıl Yapılır?

Slime, 1970 de Amerikalı bir oyuncak şirketi tarafından ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde ise çocuklar tarafından dikkat çeken bir oyuncak haline gelmiştir. Biz de sizler için slime’nın nasıl yapılacağını araştırdık.

93c7a827-b8a7-419a-8ffb-16a5b4447b76

Slime bir Amerikalı bir oyuncak şirketi tarafından üretilen oyun hamuruna benzer oyuncaktır. 1970 yılında üretilen slime, toksik olmayan viskozite malzemelerinden oluşur. Oyuncak yeşil renkte, plastik çöp kovasına benzer bir kutuda satılır. 1976 yılında “slime canavarı” adlı oyun tanıtılmıştır. Bu günlerde slime en çok tercih eden oyuncak haline geldi.

Malzemeler

1/2 su bardağı tutkal
1/2 su bardağı sıcak su
Gıda boyası (isteğe bağlı)
1 yemek kaşığı boraks tozu

Yapılışı

1 yemek kaşığı boraksı, 1 su bardağı sıcak suyun içine ko-yup, iyice karıştırın. Boraks tozu tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Başka bir kavanoza, 1/2 su bar-dağı tutkalı ve sıcak suyu karıştırın. Bunu sulu bir yapış-kan üretmek için yapıyoruz. Hazırladığımız tutkallı suya, istediğiniz renkte gıda boyası ya da sim ekleyebilirsiniz. Geniş bir kavanozun içinde, ilk olarak hazırladığınız bo-raks karışımı ile tutkallı karışımı birleştirin. Ve iyice karış-tırmaya devam edin. 30 dakika sonra slime hazır hale gel-miş olacak. Hazırladığınız slime katı olursa biraz daha sı-cak su ekleyebilirsiniz. Eğer slime sıvı olduysa karışıma biraz daha boraks ekleyin.

Kaynak:slimenasilyapilir.blogspot.com