Bütün suç teknolojide mi?

butun-suc-teknolojide-miHer yeni gelişmenin hem yararları hem de zararları vardır. Bu zararları sadece teknolojiyle açıklamak doğru bir davranış biçimi değildir. Teknolojinin olduğu kadar biz insanların da bu konuda suçlu olduğu çok açık.

 

Termik santrallerden, fabrika bacalarından, son dönemde sayısı hızla artan otomobillerin egzozlarından çıkan zehirli gazlar, her geçen gün atmosferdeki havayı daha da kirletiyor. Sadece havayı kirletmekle kalmıyor, çok yoğunlaştığı zaman, asit yağmuru şeklinde toprağı da etkiliyor.

Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda, çocukluk çağı kanserlerinde artış olması sonucu bu durum Amerikan Bilimler Akademisi tarafından tekrar incelendi ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1,5 kat fazla olduğu belirlendi.

Teknoloji günümüzde çok ilerledi. Cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler vb. şeyler günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Bu cihazlar günlük hayatımızda bize çok yardımcı olmaktadır. Büyük mutlulukla hayatımızın bir parçası yaptığımız cep telefonlarının verdiği zararın ne yazık ki hala farkında değiliz. Akıllı telefon dediğimiz modellerin ne kadar geliştirilirse o kadar tahribat yapacağı konusunu ise hiç aklımıza getirmiyoruz bile.

Bu teknolojik aletlerle yayılan radyasyon dediğimiz şey, o kadar zararlıdır ki fazla radyasyona maruz kalmış birisi kanser olabilir veya hayatını kaybedebilir. Buna örnek olarak Rusya’da Çernobil Nükleer Santralindeki patlamayı verebiliriz. Sızıntıdan dolayı 3 milyon insanın sağlığı bozulmuştur. Bu arada Nükleer Santral demişken, tabi bir de nükleer silahları da unutmamak gerekir.

Nükleer bombalar, atom bombaları bir ülkenin sonunu getirebilir. Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının hala ne yararı oldu demekten kendimi alamıyorum. Cep telefonları ne kadar masum görünse de radyasyon tehlikesinin dışında birer bombaya dönüşebilir veya ağır sonuçları olan kazalara sebebiyet verebilirler. Telefonla konuşan her sürücü kaza yapmaya hazırdır.

Ama kulaklık takıp konuşsak hiçbir sıkıntı olmaz. Kulaklık sadece sürücüler için değil telefonla konuşan her insan için geçerlidir; çünkü fazla ısınan batarya telefonla konuşurken her an kulağımızda patlayabilir. Birçok çocuk ve yetişkin bilgisayar karşısında fazlasıyla zaman geçirmektedir. Bunun sonucunda da bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Teknoloji bu hastalıkları tedavi edebilse de hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez.

Teknoloji yüzünden fabrikalarda çalışan birçok insan işsiz kalmıştır. Ayrıca yine teknoloji yüzünden, nalburluk, bakırcılık, kunduracılık gibi birçok meslek unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuştur.

Gezegenimizin en büyük sorunu olan Küresel ısınma felaketine de teknoloji sebep olmamış mıdır?

Tabii teknolojinin zararları olduğu kadar yararları da vardır. Bu durumu yok sayamayız. Teknoloji dediğimiz şey insanların yaşamının daha kolay olması için ortaya çıkmış bir durumdur. İnternet sayesinde bir tuşla dünyanın diğer bir ucuna nasıl da ulaşabiliyoruz. Evde vazgeçilmez olan çamaşır makinası, bulaşık makinası, televizyon yaşamımızda ne kadar önemli bir yer tutuyor ve yaşamımızı kolaylaştırıyor.

Sağlık ve eğitim alanında da teknolojinin ne çok faydaları vardır. Basın ve yayın teknolojileri sonucunda gazete ve kitaplarla insanlara ulaşılmış, bu sayede insanların kültürleri gelişmiştir. Eskiden yolları atlarla ve yürüyerek aylarca hatta yıllarca aşmaya çalışırken teknoloji sayesinde çok uzak bir yere bile kısa sürede ulaşma olanağına sahibiz. Sonuç olarak teknolojinin hem iyi hem de kötü yanları bulunur. İşte tam bu noktada bize düşen önemli görev ise sunulan teknolojik yenilikleri hayatımıza en doğru şekilde yerleştirmektir. Doğru kullanılan hiçbir şey insana zarar vermez. Tüm bunların teknolojinin gereksiz ve aşırı kullanımı ile ilgili olduğunu bilsek ve bu kullanım sırasında kurallara uysak belki de teknolojinin zararlarından çok yararlarını göreceğimizi söyleyebiliriz.

O zaman bize düşen görev, teknoloji denen bu vazgeçilmezi doğru şekilde kullanmaktır.

Kaynak: vikipedia.com / ihlashaberajansı.com / bilgiyuvasi6.info