Değişen Sınav Sistemi

İki üç senede bir değişen sınav sistemi öğrencilerin yararına mı zararına mı bilinmez. Ancak sistemin sürekli değişiyor olması muhtemelen bir sıkıntı olduğuna işaret ediyor. Bu da maalesef ki öğrencilerde daha fazla strese neden oluyor.

sınav2002 yılında Türkiye’de Anadolu ve Fen Liselerine girmek isteyen bir öğrenci Lise Giriş Sınavı’na (LGS) giriyordu. Aynı yıl üniversite hayali kuran liseliler ise tek aşamadan oluşan Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) giriyordu. 2005 yılında ise yine sınav sisteminde değişikliğe gidildi. LGS sınavı kalkarken yerine Orta Öğretim Kurumları Sınavı (OKS) geldi. 2006 yılında ilk OKS yapıldı. OKS’nin ömrü de kısa oldu. 2007’de OKS yerine bu sefer üç aşamalı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) geldi.

2010 yılında sınav sistemi yeniden değiştirildi. SBS’ler sadece 8. sınıflara yapılmaya başlandı. Üniversiteye giriş sınavı ise iki aşamalı oldu. Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yürürlüğe girerken ÖSS tarihe karıştı. 2013 yılında ise bugün halen tartışılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) uygulanmaya başladı.

Kaynak: www.aydinlik.com.tr