Eğitimde En İyisi: Finlandiya

Finlandiya, 1970’li yıllarda mucizevi bir dönüşüm yaparak 30 yıl içinde, vasat olan eğitim sistemini küresel eğitim sıralamalarının zirvesindeki bir yetenek kuluçka makinesine çevirdi.

Nasıl bir sistem?

Finlandiya’da uygulamalı bir eğitim sistemi var. Dersleri uygulamalı bir şekilde göstererek çocuklara aktarıyorlar. Pratik becerilerin geliştirilmesi de önemli. Finlandiyalı çocuklar ana okul ve ilkokul hayatları boyunca oyun oynar ve zevk alarak öğrenirler. Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibarettir. Yani öğrenciler genel çerçeve içerisinde alacakları dersleri ilgi alanlarına ve sevdikleri derse göre seçerler.

Ödev ve sınav yok

Sınav ve ödevlerin eğitimin temel kavramı olan merakı öldürdüğünü savunan Finlandiyalı eğitimciler, öğrencilere en azından ilk 6 yıl sınav yapmıyor. Stressiz ve sınavsız bir okul düzeni içine giriyorlar. Aynı zamanda Finlandiya’da eğer bir sınıftaki öğrenciler konuşmuyor veya soru sormuyorsa eğitimciler öğrencilerini gözlem altına alıyorlar.

Tüm öğretmenlerin en az bir yüksek lisans derecesi var ve öğretmenler üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyorlar. Öğretmenlik toplum gözünde statüsü en yüksek mesleklerden biri. Öğretmenlerin seçimi Finlandiya için çok önemli. Öğretmenler her çocuğun velisi ile sürekli iletişim halinde, çocuk herhangi bir konuda kendini kötü hissederse hemen ailesine haber veriliyor.

ömer eğitim fotoğraf

Peki ya Türkiye?

Türkiye’nin eğitim sistemi çoğu açıdan Finlandiya’dan farklılık gösteriyor. Örneğin, Türkiye’deki okullar Finlandiya’ya göre daha kısa teneffüs süresine sahip. Derslerin çoğu zorunlu ve çocukların seçme hakkı yok. Öğretmenlik en önemli meslek sayılmıyor.

Ya ne yapmalıyız?

Finlandiya eğitim sisteminden kendi kültürümüz çerçevesinde örnekler alıp uygulamalıyız. Böylelikle, öğrenciler daha başarılı, öğretmenler daha mutlu, Türkiye daha ileri bir ülke olabilir.

Kaynak: www.egitimpedia.com