Gerçekten yetenekli misiniz?

gercekten-yetenekli-misinizHer çocuk farklı yeteneklere sahiptir. Önemli olan bu yeteneklerin önceden keşfedilmesi ve yetenekleri doğrultusunda özel eğitim almalarıdır.

Her çocuk farklı doğar, her çocuğun farklı yetenekleri vardır. Çocuğun hem doğuştan hem de sonradan kazandığı yetenekleri vardır. Anne ve babaların bu çocukların yeteneklerini fark etmeleri önemlidir. Çocuklar kendilerini iyi oldukları alanlarda geliştirmek ister. Ben okulda arkadaşlarım üzerinde yaptığım gözlemlerde her arkadaşımın farklı alanlarda iyi olduğunu fark ettim. Bazı arkadaşlarım futbolu iyi oynuyor, bazı arkadaşlarım iyi futbol oynayamasalar da çok hızlı koşuyorlar. Bazı arkadaşlarım gördükleri bir şeyi hemen çizebiliyorlar.

Bir arkadaşım da satrançta birinci oldu. 5-C deki Furkan arkadaşımın da sesi çok güzel. Okul eğlencelerinde sürekli şarkı söyler. Bu arkadaşlarımın hepsinin farklı yönleri olduğunu ve hepsinin birbirinden farklı olduklarını gördüm. İşte böyle yetenekli arkadaşlarımın önceden keşfedilip eğitim almaları çok önemlidir.

gercekten-yetenekli-misiniz2Çocukların yeteneklerinin olup olmadığını nasıl anlarız?

Çocukların ilgi alanlarına göre yetenekli olup olmadığını anlayabiliriz. Örneğin; bir resim atölyesinde çocuğun resme olan ilgisinden ve becerisinden yeteneğini anlayabiliriz. Ya da bir müzik dersinde flüte ilgisi olan ve flütü kolayca çalmaya başlayan çocukların müzik alanında geliştirilmesi gereklidir. Ayrıca spora ilgisi olan çocukların da bir futbol okuluna götürülerek orada profesyonel bir hoca tarafından yetenekli olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun gibi birçok alanda çocukların küçük yaşta hangi alanda yetenekli olduklarını kendi okul öğretmenlerinden ve rehber öğretmenlerinden öğrenebilirsiniz.

Aileye düşen görevler: Aileler çocuklarını gözlemleyip, dinleyip, çocukların yeteneklerini anlamalılar. Gerekirse sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenleri ile görüşülüp çocuğa uygun olan alana yönlendirilmelidir.

Çocuğunda keşfettiği yeteneği değerlendirip kursa yönlendirebilir, kendisi öğretebilir, arkadaşlarından tavsiye alabilir. Ayrıca sadece popüler olan gitar kursu ya da İngilizce kursu gibi alanlara değil yeteneğine uygun alanlara yönlendirilmelidir. Yeteneğin devamı için, çocuğa yardımcı olmalı, gerektiği zaman tebrik etmeli. Çocuğun yetenekli olup olmadığı
sadece ders başarısına bağlanmamalıdır. “Sen yapamazsın”, “daha küçüksün” gibi cümlelerle çocuklar kesinlikle olumsuz şekilde yönlendirilmemeli. Her zaman olumlu yaklaşılarak destek olunmalı.

Çocukları kendi yaşıtları ile kıyaslamamalı ve onları yarıştırmamalıyız.

Sevgili okurlarımız, özetle şunu diyorum: Bir çocuk yeteneğinin olduğunun farkındaysa bu yetenekle ilgili çalışması gerekir ve onun üzerinde durmalıdır. Yani siz bir balığı koşu yarışına sokarsanız onu yeteneksiz ve başarısız görürsünüz. Ailelerimizden bizleri dinleyip yapmak istediğimiz şeylerde destek olmalarını istiyoruz.