KEP İle Tohumlar Fidana, Ağaçlar Fidana

kep 1 (Mobile) Van’ın Muradiye ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirmesiyle 4 kişilik bir ekip köy köy gezerek ”Kız Çocuklarının Eğitimi” (KEP) projesini yürüttü. Biz de bu proje hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Durmuş ile bir röportaj yaptık. 

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1994 yılında mesleğime öğretmen olarak başlayıp iki senedir Milli Eğitim Müdürlüğü yapmaktayım.

KEP nedir, kaç yıllık bir projedir ?

Kız çocuklarının eğitime kazandırılması projesidir ve Muradiye’de 2 yıldır yürütülmektedir.

KEP’in içeriği nedir ?

Bu projede okula kazandırmaktaki hedef kitle kız çocuklarıdır. Başka projelerimizde cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm çocukların okula kazandırılması hedeflenmektedir. Ancak bulunduğumuz coğrafyayı da dikkate alarak bu projeyi oldukça önemsiyoruz. İçerik olarak kız öğrencilerinin okula neden gelmediklerinin sorgulanması ve bu doğrultuda çözüm odaklı bir yol izlenmesi ilke edinilmiştir. Çalışma esnasında öncelikle kız çocuğunun kendisi ile neden okula gelmediği hususunda görüşmeler yapılıp akabinde aile, ulaşım ya da maddi sıkıntıları tespit edilmiştir. Ve bu sıkıntılara Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul idareleri tarafından çözüm üretilmiştir. Çocuğunu okul çağında olmasına rağmen ısrarla okula göndermeyen aileye Muradiye Kaymakamlığı tarafından maddi yaptırımlı cezalar uygulanmıştır.

2016-17 döneminde KEP kaç kişilik bir ekipten oluşmaktadır?

Bu sene 4 rehber öğretmenden (Döndü Bozdemir, Aykut Küçük, Mehmet Tayanöz, Berna Gökçe) oluşuyor ve kimi zaman şube müdürümüz Fesih Özçoban da ekibe eşlik ediyor.

KEP kazanımları mevcut mudur? Devamlılıkları söz konusu mudur?

Beklenildiği gibi umut vadedici sonuçlar elde edilmiştir. Ekibimiz dokuz köy, yüz iki hane ile görüşmüş ve geçtiğimiz sene 97, bu sene de 57 çocuğu okul sıralarına kavuşturmuştur. Devamlılık söz konusudur. Zira okul idaresi tarafından takibi yapılıp, ekip ile ödülleri verilmiştir.

KEP hakkında söyleyebileceğiniz başka şeyler var mıdır?

KEP sadece Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olmayıp, köy muhtarları, belediye ve sivil toplum kuruluşları da bu projeye destek olmalıdır. Ulaşım açısından ve çocuklardan haberdar olmamız açısından bu iş birliği önemlidir.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz Bülent Durmuş.

kep 2 (Mobile)