Parayı Yönetmek Artık Mümkün

para yönet

TEGV Muradiye Öğrenim Birimi, hız kesmeden eğitimlerine devam ediyor. Habitat Derneği, VISA Europe Türkiye, UNDP ve T.C. Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan “Paramı Yönetiyorum” semineri 26 gönüllünün katılımı ile gerçekleştirildi.

Paramı Yönetiyorum eğitimi gençleri, sağlıklı bir finansal gelecek oluşturabilmeleri konusunda bilinçlendirerek, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmalarını, gençlere paralarını yönetmeyi öğreterek; sağlıklı bir finansal gelecek oluşturmalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Paramı Yönetiyorum eğitimi T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Derneği, Visa Europe Türkiye ve üye bankaların katılımıyla geliştirilerek, 2009 yılının Aralık ayında başlatıldı. Proje, Türkiye’de 15-30 yaş arası gençlerin, kişisel mali kaynaklarını bütçelemelerine ve finans hizmetlerini doğru kullanmalarına destek olacak bir eğitim olanağı sundu.

Paramı Yönetiyorum semineri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Şevin Polat tarafından 26 gönüllüye verildi. Katılımcılar, ankette yer alan finans ve para ile ilgili soruları yanıtlayarak seminere başladılar. Seminerde en aktif katılım sağlanılan kısım, katılımcılara uygulanan “3 Dakika” idi.”3 Dakika” testi, katılımcıların harcama yaparken dikkat etmesini ve karar verme sürecini iyi yönetmesini gösteren bir testti. Seminer sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.