Sırtında Ne Yükü Taşıyor?

sirtinda-ne-yuku-tasiyorAğır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas yapılarında zorlanmalara neden olarak, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir; bozuk yürüyüş, kötü duruş ve ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir.

Bu ağır çantalar özellikle ilkokul çocuklarında kamburluk, boyun ve bel fıtığı gibi birçok tehlikeli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu olayların hepsi çocukların geleceğini etkilemektedir. Sürekli olarak ilkokul çocuklarına yeni ders ve çalışma kitapları verilmektedir. Çocukların sırtlarına binen yük ağırlaştıkça ağırlaşmaktadır. Çocukların kitaplarının azalması konusunda artık bir şeyler yapılmalıdır.

Çocukların çantaları ağırlaştıkça geleceğe sağlıksız insanların yetişeceği de başka bir gerçektir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu işe bir el atması gerekmektedir. Ağır yüklenme, vücuda uygulanan yükün büyüklüğü, taşıma süresi, çocuğun fiziksel ve ruhsal durumu bir araya gelerek ağrıya neden olur. Tüm bu nedenlerden dolayı, en azından çalışma ve ders kitaplarının birleştirilmesi gerekmektedir.

Sırt çantalarının okul çocuklarında sırt ağrısına neden olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Şefi Dr. Önder Çerezci, 16.09.2009 tarihinde Zaman Gazetesi’nde yer alan Çocuğunuzun Kilosuna ve Ağırlığına Göre Çanta Seçin başlıklı yazısında da”Her anne babanın, çocuğunun boyuna ve ağırlığına uygun çanta seçimi yapması büyük önem taşır” demektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na ve anne babalara ve tabii öğretmenlere bu konuda çok iş düşmektedir.