Van’da eğitim

vanda-egitimVan Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü Ali İhsan Yıldız ile yaptığımız röportajda Van’daki eğitim  hakkında birçok bilgiye sahip olduk. Ayrıca Van’da yaşanan depremden sonra yeni yapılan okullarımızın daha kaliteli ve oyun alanları daha çok olan okullar olduğunu öğrendik.

Ben ve arkadaşlarım ilk kez Milli Eğitim Müdürlüğü’nün nasıl bir yer olduğunu gördük. Burada okulların ihtiyaçlarını, eksiklerini ve öğrencilerin bir sistem üzerinde burada toplandığının bilgisini aldık. Sadece öğrenciler değil, öğretmenlerimizin de atama işlerinin buradan yapıldığını öğrendik.

Van’da kaç tane ilkokul var?

Van merkez ve çevre ilçelerinde toplam ilkokul sayımız 890’dır. Bunlara yatılı okullar da dahildir.

Daha önce nerelerde görev yaptınız?

Birkaç köy okulunda ve merkez okullarında öğretmen ve yönetici olarak görev yaptım.

Bu mesleği seçmenizin bir nedeni var mı?

Benim mesleğim öğretmenlik. Öğretmen olmama vesile olan ve beni en çok etkileyen lise öğretmenim oldu.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na daha önce geldiniz mi ve bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öğretmenlik yaptığım zamanda ve yönetici olduğum okullarda TEGV ile çalışmalarımız oldu. Kendi okullarımızdan öğrenciler gönderdik. TEGV’in çocuklara çok yararlı ve verimli olduğunu düşünüyorum. Birçok okulda bulamayacakları imkânlardan yararlanıyorlar.

vanda-egitim2Küçükken nasıl bir eğitim hayal ediyordunuz ve şimdi müdür oldunuz, hayalinizdeki neleri gerçekleştirdiniz?

Ben köyde okudum. Daha sonra Van merkezde eğitimime devam ettim. Eskiden şartlar çok zordu. Bir kitabı birkaç arkadaşımla beraber kullanıyordum. Bu zamandaki çocuklar teknoloji sayesinde istedikleri bilgilere çok rahat ulaşabiliyorlar. Eğitim alanındaki hayalim görev yaptığım konumda daha fazla çocuğun eğitim almasını sağlamak, daha iyi okullarda öğrenimlerine devam etmeleri için elimden geleni yapmaktır.

Okul öncesi eğitim ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

İlk önce okul öncesi eğitiminin önemini vurgulamak isterim. Eğitim hayatının ilk safhasıdır ve çocukların şekillendiği dönemdir. Bu eğitimi alan ve birinci sınıfa başlayan bir çocuk ile almayan çocuk arasındaki farkı büyük ölçüde tespit edebiliriz (anlama, kendini ifade etme, kişisel bakım…). Okul öncesi eğitim zorunlu olmamasına rağmen son yıllarda büyük rağbet görmüştür. Okul öncesi bir bakım evi değil eğitimin ilk adımıdır. Van’da eğitim alanında en iyi olduğumuz alan okul öncesi eğitimdir. Türkiye’de yapılan ve Van’da da devam eden hastanelerde uzun süre yatan çocuklar için okul öncesi eğitim veriliyor. Amacımız Van’daki bütün hastanelerde bu eğitimi sağlayabilmek.