Yeni Sınav Sistemi: LGS

Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı yeni sınav sisteminin yankıları hala devam ediyor. Öğrenci –veli tedirginlikleri günden güne artıyor.

 

2019 LGS sınavı üzerine Milli Eğitim Bakanlığı güncellemeye gitti, sınava dair her gün  yeni açıklamalar geliyor. Gelen yeni  açıklamaya göre TEOG yerine gelen yeni sistemde sınav süresi değişirken, sınav tarihi hakkında açıklamalarda bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığının TEOG’un yerine getirdiği LGS öğrencilerin tedirgin olmalarına sebep oldu. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) TEOG’dan çok daha üstün bir seviyede olduğu için öğrenciler daha sınava girmeden ümitsizliğe kapıldılar.Bundan dolayı derse eskisi gibi katılmıyor,gerekli olan ilgi ve alakayı gösteremiyorlar.                                                                

Lgs Ne Zaman Yapılacak?

MEB sınavın 1 Haziran 2019’da yapılacağını açıkladı. Ayrıca bu yıl 15 dakika kuralının olmadığı bildirildi.15 dakika kuralı sınava gireceklerin sınava 15 dakika kala sınav salonlarında olması    demektir. Önceki yıllarda 15 dakika kuralı yüzünden sınava giremeyen mağdur öğrenciler bu yıl aynı mağduriyeti yaşamayacaklardır.

2019 Lgs Sınavı Nasıl Yapılacak

LGS’nin bu yılki sayısal bölümünde olan 40 soru için öğrencilere 80 dakika verilecektir. Sözel Bölüm için ise 50 soruya 75 dakika verilecektir. Ayrıca bakanlıktan yapılan açıklamaya göre yeni sınav sisteminde sözel ve sayısal bölümlerde 25 dakikalık süre eklendi.

Meb Örnek Soruları Açıkladı

MEB içerisinde sayısal ve sözel soruların bulunduğu 2 sayfalık bir kitapçık yayımladı. Böylelikle sınava hazırlanan öğrenciler soru tarzlarını kavramış oldu.

kaynak:m.takvim.com.tr