Ağaçları Konuşturuyorlar

agaclari-konusturuyorlarOdunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’de 1.si, dünyada 3.sü düzenlenen Ağaç Günü Etkinlikleri kapsamında 68 ülkeden gelen 300 sanatçı hünerlerini sergiledi.
Ahşaptan yapılan biblolar, heykeller, tablolar o kadar ince işlenmişti ki dokunsanız canlanacakmış gibiydi.

 
Etkinliklere katılan sanatçılardan Şükrü Baysal ile görüştüğümüzde kullanılacak ağacın cins ve dokusunun önemli olduğunu, bu işin sabır gerektirdiğini ve bu işi yapan çok az kişinin olduğunu söyledi. Şükrü Ağabey gibi diğer sanatkârların genç nesilden büyük beklentileri var çünkü bu işi genelde emekliler hobi olarak tercih ediyorlarmış. Ahşap işlemeciliğini sürdürebilmek adına gençlerin bu sanatı istemesinden yanalar.
Ayrıca Ağaç Günü Etkinlikleri kapsamında 24 ülkeden, 24 ahşap sanatçısından oluşan Harmony Grubu, “ağaç güzeldir” mesajı vermek için Odunpazarı Kurşunlu Cami Sokak girişine kardeşlik köprüsü yaptı. Sanatçılar, köprünün dünyada sadece Odunpazarı’nda yer aldığını ve yapımının 14 gün sürdüğünü belirtti.
Sanatçılar Eskişehir’in böyle bir organizasyona ön ayak olmasından çok memnun kaldıklarını, bu organizasyonla farklı ülkelerden gelerek farklı yöntemler kullanan ahşap sanatçılarıyla iletişim kurduklarını ve güzel bir sosyalleşme ortamı bulduklarını ifade ettiler.