Gazeteci Koçumuzla İki Gün

Yeni Olay gazetesi muhabiri ve Renkli Kalemler ekibimizin gazeteci koçu, Yalçın Bağbozan ile iki gün geçirdik. İlk gün sevgili koçumuz birimimize bizi ziyarete geldi. Biz de kendisiyle bir söyleşi yaptık.

denizli

Hoş geldiniz Yalçın Bey öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Yalçın Bağbozan. 30 yıldan beri Denizli’de gazetecilik yapıyorum. Üniversite mezunu değilim. Gazetecilik mesleğinde üniversite mezunu olunacak diye bir şart yok. Genç yaşta gazetecilik mesleğine başladım. Çeşitli yerlerde çeşitli birimlerde çalışa çalışa 30 yıl geçmiş. Eğitime çok önem veriyorum.

Renkli Kalemler gazetesinin koçu olmayı neden kabul ettiniz?

Renkli Kalemler gazetesinin koçu olmayı eğitime önem verdiğim için kabul ettim.

Neden bu mesleği seçtiniz?

Gazetecilik mesleği çok heyecanlı ve ilginç olduğu için bu mesleği tercih ettim. İnsanların yaşam tarzlarını, nasıl haber yapılacağını ve bu konudaki birçok şeyi merak ettim. Çok zorluklar çekerek bugünlere geldim.

Yaptığınız işi seviyor musunuz?

Bu mesleği severek yapmak önemlidir. Ayrıca herkes bu mesleği yapabilir.

Yaptığınız ilk haber nedir?

Benim ilk haberim, üzücü bir konu üzerineydi.

Yaptığınız işte ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Trafik kazası olduğunu düşünelim. Ölen kişinin ve yakınlarının fotoğraflarını çekmemiz gerekiyor. Onlar acı çekerken biz mesleğimizi yapmak zorundayız. Bazı insanlar ağlıyor, annesi ve babasından vesikalık dediğiniz bir fotoğraf istiyorsunuz. Bir kaza haberinin tamam olması için ölen kişinin fotoğrafına ihtiyaç duyuyorsunuz.

Araştırma süreciniz nasıl ilerliyor?

Geniş bir haber yapmak, bir günde olacak bir iş değildir. Günlük yaşama dair haberleri çok hızlı bir şekilde hazırlamanız gerekir, bir saat gecikseniz o haber bayattır. Araştırma haberi yapmanız ise günler,

İyi bir gazeteci nasıl ve hangi niteliklere sahiptir?

İyi bir gazeteci dürüst olacak, eğitimli olacak, çok kitap okuyacak, araştıracak, bir tane mutlaka yabancı dil bilecek. Ayrıca her gün gazete okuyacak, haberleri çok iyi takip edecek, sağlık olsun ekonomi olsun her konuda mutlaka bilgi sahibi olacak. Bu niteliklere sahip olmadığı sürece gazetecilik yapamaz. Gazeteciliğin asıl mesleğinin ise avukatlık olduğunu düşünüyorum.

Gazetecimizle İkinci Günümüz

İkinci günümüzde ise Renkli Kalemler ekibi olarak bu kez biz Yeni Olay gazetesini ziyarete gittik.

WhatsApp Image 2017-12-23 at 13.36.06-min

Ekip olarak çok heyecanlandık. Biz öğrencilere gazeteci Yalçın Bağbozan, gazetenin çıkış aşamasını anlattı. Sonra sorularımızı ve fikirlerimizi dinledi. Yeni Olay gazetesinin, sayfalarını inceledik. Nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrendik. Yalçın Bağbozan, gazetenin ekibini Renkli Kalemler ile tanıştırdı. Ekibinde grafiker, muhabir ve editör vardı. Hepsiyle kısa birer sohbet yaptık. Son olarak Yalçın Bağbozan bize bir öneride bulundu: “Eğitim şart” ve “Bu mesleği yapmak isterseniz en az bir farklı dil bilin” dedi. Renkli Kalemler ekibi için güzel bir gündü.