Gençliğin Bayramı : 19 Mayıs

19 Mayıs günü Atatürk Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. 19 Mayıs da bizim en önemli bayramlarımızdan birisidir. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne özgü bir bayramdır.   

1914’te başlayan I. Dünya Savaşı dört yıl sürdü. Çok ağır bir savaş olmasına ve çok sayıda kayıplar, şehitler vermemize rağmen savaştan zaferle ayrıldık. Savaş öncesi Avrupa ülkeleri ikiye ayrılmıştı. İki grup birbirleriyle savaştılar. Savaşın sonunda Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Buna rağmen birçok ülke Anadolu’yu işgal etmeye devam ediyordu. Atatürk, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Kurtuluş mücadelesini kazanınca ulu önder Atatürk, 19 Mayıs’ı bizlere ve tüm gençlere armağan etti. O zamanlardan bugüne kadar 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sevinçle neşeyle kutlanmaya devam ediliyor.

IMG-20170519-WA0256

Her yıl coşkuyla, heyecanla kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı bu yıl da bir önceki bayramlar gibi sevinçle kutlandı. Çorum Fatih Sultan Mehmet İlkokulu öğrencileri, TEGV Çorum Öğrenim Birimi, Tırsan Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi yöneticileri ve gönüllüleri tarafından çocuklarla birlikte el baskılarından beyaz bir çarşafa Atatürk portresi yapıldı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, bu güzel etkinliğe katılan tüm çocukların, gönüllülerin, yöneticiler ve öğretmenlerin mutluluk dolu fotoğraf çekimi ile son buldu.