Şanlıurfa’nın Sesi : Güneydoğu TV

sanliurfanin-sesi-guneydogu-tvRenkli Kalemler Şanlıurfa ekibi olarak, Güneydoğu TV Kanalı Yayın Yönetmeni ve Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kapaklı ile röportaj için Güneydoğu TV’ye konuk olduk ve kendisi ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Önce Ömer Bey’i kendi cümleleriyle size tanıtalım: “İlkokul, ortaokul ve liseyi Şanlıurfa’da tamamladım. Halkla İlişkiler bölümü mezunuyum ve 3 çocuk babasıyım. 20 yıldır Güneydoğu TV’de üst düzey yöneticilik yapıyorum. Gazeteci olarak Şanlıurfa’nın sorunlarının çözümü noktasında biz de elimizden gelen tüm çabayı ortaya koymaya çalışıyoruz.”
Tabii ki bir gazeteciyle röportaj yapmak bizim için önemliydi. Birçok konuyla ilgili soru sorduk Ömer Bey’e:

Sizce herkes gazeteci olabilir mi?

Ö.K: Gazetecilik diğer mesleklerden biraz farklı. Diğer meslekler okullarda öğrenilen bilgilerle tamamlanabiliyor ancak gazetecilik bana göre sadece okulda öğrendiklerimiz değil. Daha çok özveri ve çaba isteyen bir meslek. Kendine güven isteyen, cesaret isteyen çok farklı bir meslek. Örnek vermek gerekirse 365 günün 365’inide çalışarak geçirirsiniz, hiçbir şekilde tatiliniz yoktur. Bayramda birçok meslek grubu tatil yaparken gazeteciler bayramda daha aktif çalışırlar. Yani gazeteciliğin belli başlı zorlukları var ve gazeteci olacakların bunları bilerek işin içine girmesini tavsiye ederim.

Neden gazetecilik?

Ö.K: İlkokul ve ortaokul döneminde de çok okuyan biriydim. Çevremin de etkisiyle Şanlıurfa’nın yerli bir ailesinin ferdi olarak tercihim bu şekilde oldu. Ama pişman mısın deseniz asla değilim. Böyle bir meslek sahibi olduğum için de çok mutluyum. Yoksa öyle çok önceden tasarlanmış bir şey değildi işin açıkçası.

Türkiye’de özgür basına inanıyor musunuz ?

Ö.K: Tam da araştırmacı gazeteci olma yolunda bir kardeşim için çok anlamlı bir soru. Ben tam olarak olduğuna inanmıyorum. Türkiye’ye ne zaman gerçek anlamda demokrasi gelirse o zaman bu sorunuzun karşılığı olarak “Evet, sorun yok” diyebiliriz. Bizde halen medya anla-
mında sıkıntılar var.

23 Nisan yaklaşıyor, bütün büyükler koltuklarını çocuklara verecek. Siz ne düşünüyorsunuz?
Ö.K: Ana haber bültenini zaman zaman çocuklar sunuyor. Bu 23 Nisan’da sizlerden birinizi davet edelim, ana haber bültenini siz sunun ne dersiniz? Tabii ki, memnuniyetle kabul ederiz. Röportajımıza Ömer Bey’den ana haber bülteni sunumu sözü alarak son verdik. Röportajın bizim için çok verimli geçtiğini düşünüyoruz.

Özellikle bir gazeteciyle gazeteciliğin genel durumu üzerine yaptığımız konuşmalardan çok keyif aldık. Ömer Bey’e Şanlıurfa’nınsesi olduğu için buradan da tekrar teşekkür ediyoruz.

 

sanliurfanin-sesi-guneydogu-tv2

Renkli Kalemler Ekibi: Eylem Nur Samak, Merve Nur Toprak, Tayhanur Bülte, Firdevs Bozdaş, Asuman İrgün, Berivan Çakmak, Tuba Çakmak, Ömer Faruk Başdaş, Rojbin Çakır, Bilal Yılmaz