2014 Yılının En Çok İzlenen Animasyon Filmleri

Geçtiğimiz sene Türkiye sinemalarında gösterilen ve çocukların izlemekten en çok keyif aldığı animasyon harikalarını (boxofficeturkiye.com’dan aldığımız gişe bilgilerine göre) Renkli Kalemler okuyucuları için sıraladık.

 

2014-yilinin-en-iyi-animasyonlari1.KARLAR ÜLKESİ: 17 Ocak 2014’te vizyona girdi. 25 hafta vizyonda kalarak 1.112.740 izleyici sayısına ulaşan film birinciliğe oturdu. FİLMİN ÖZETİ: Maceracı ve iyi kalpli bir kız olan Anna, kız kardeşi Prenses Elsa’yı bulup yaşadığı krallığa sonsuz kış getiren laneti sona erdirmesini sağlayarak, şehrinde yaşayan insanları eski güzel günlerine döndürmeye karar verir. Masalsı bir yolculuğa çıkan Anna’nın yol arkadaşı ise usta bir dağcı olan Kristoff ve sadık Ren geyiği Sven’dir. Ayrıca Olaf adlı bir başka yol arkadaşı daha olur. Tehlikeli ve macera dolu bir yol onları beklemektedir.

 

2014-yilinin-en-iyi-animasyonlari22.NİNJA KAPLUMBAĞALAR: 5 Eylül 2014’te vizyona girdi. Yedi hafta vizyonda kalarak 329.904 izleyici sayısına ulaştı. FİLMİN ÖZETİ: Film, Manhattan’ın lağım kanallarında yaşayan 4 mutant kaplumbağanın hocaları Splinter Usta ile birlikte New York’taki kötülüklere ve Shredder’a karşı verdikleri mücadeleyi konu alıyor. 1990’lı yıllarda çocukların unutulmaz çizgi kahramanlarından birisi olan Ninja Kaplumbağalar teknolojinin gelişmesiyle birlikte 3 boyutlu olarak Türkiye’de de gösterime girdi.

 

 

2014-yilinin-en-iyi-animasyonlari33.ARI MAYA: 31 Ekim 2014’te vizyona girdi. Altı hafta üç gün vizyonda kalarak 325.811 izleyici sayısına ulaştı. FİLMİN ÖZETİ: Dünyaya yeni gelmiş bir yavru arı olan Maya, kovandaki diğer arılardan farklıdır. Yasak olduğu halde yaban arılarına düşmanlık beslememekte, onlardan korkmamaktadır. Günün birinde kovanın değerli arı sütü çalındığında herkes Maya’nın suça ortak olduğundan kuşkulanır. Kimse Maya’nın masum olduğuna inanmaz. Gerçeği ortaya çıkarıp masumiyetini kanıtlamak isteyen Maya, yanına en iyi arkadaşı Willy’i de alarak yaban arılarının kovanına gider.

 
2014-yilinin-en-iyi-animasyonlari44.EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİN 2: 20 Haziran 2014’te vizyona girdi. 25 hafta vizyonda kalarak 333.686 izleyici sayısına ulaştı. FİLMİN ÖZETİ: Hiccup ve Toothless’ın Berk adasındaki ejderhalarını ve Vikingleri bir araya getirmesinin üstünden beş yıl geçmiştir. Maceralarından birinde, gizli bir buz mağarası keşfederler. Burası, Dragon Rider’ın evidir. Bunun üzerine yeniden bozulma ihtimali olan huzuru korumak için bir savaşa girerler. Hiccup ve Toothless, insanların ve ejderhaların geleceğini korumak için ancak beraber hareket ederlerse başarılı olabileceklerini anlarlar. Artık, inandıkları şeyler için bir arada olup ayakta durma zamanıdır.